Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 18:21
Reklama
Reklama
Reklama

Kibice Chemika zebrali podczas kwesty 3 tys. zł na ekshumacje Żołnierzy Wyklętych

Kibice Chemika Kędzierzyn-Koźle jako wolontariusze fundacji "Niezłomni" zebrali w niedzielę 3 tysiące złotych. Przeznaczone zostaną na ekshumacje i identyfikacje pomordowanych członków polskiego podziemia antykomunistycznego.

W akcję zaangażowało się 15 osób - kibiców Chemika, którzy od ponad roku współpracują z fundacją "Niezłomni". Zbiórkę przeprowadzono w największych parafiach Kędzierzyna-Koźla, m.in. pw. Ducha Św. i Św. Jadwigi Śląskiej, Św. Mikołaja oraz Św. Zygmunta i Św. Jadwigi Śląskiego. Wolontariusze byli także w kościele w Zdzieszowicach.

W kweście pomogli im proboszczowie, którzy zachęcali wiernych do składania datków. W sumie do puszek wrzucono trzy tysiące złotych.

- Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim darczyńcom, a także proboszczom, którzy wspierali nasze działania - podkreśla Bartłomiej Łyskaniuk, jeden z wolontariuszy.

Podziękowania dla kibiców Chemika na swoim profilu facebookowym przekazała już wspomniana fundacja "Niezłomni". Pieniądze zostaną przekazane na prace związane z poszukiwaniami szczątków pomordowanych członków polskiego podziemia antykomunistycznego.

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla chętnie wsparli akcję.

- Żołnierze Wyklęci walczyli o niepodległą Polskę. Wielu z nich zapłaciło za to najwyższą cenę, cenę życia. Warto wyłożyć parę groszy, by po latach można było oddać im należną część i pochować zgodnie z katolickim obrządkiem - podkreślał pan Witold, parafianin z osiedla Piastów, który także wrzucił datek do puszki.

To była już kolejna zbiórka organizowana przez fanów niebiesko-biało-czerwonych. W sumie w całym poprzednim roku zebrali oni podczas podobnych kwest ponad 20 tysięcy złotych. Najwięcej - ponad 10 tys. zł - mieszkańcy wrzucili 1 i 2 listopada, gdy wolontariusze odwiedzili kędzierzyńsko-kozielskiego cmentarze.

- Będziemy cyklicznie powtarzać te zbiórki. Uważamy, że taki jest nasz obowiązek - podkreśla Bartłomiej Łyskaniuk.

Kędzierzynianie włączyli się także w akcję informacyjną “Niezłomny jest w Tobie”. Jest ona prowadzona we współpracy z Polską Bazą Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów. Ma na celu poinformowanie potomków ofiar komunistycznych zbrodni o możliwości i sposobie przekazania swojego porównawczego materiału genetycznego w celu identyfikacji ekshumowanych ofiar. "Niezłomny jest w Tobie" to również apel o przekazywanie przez uczestników tamtych wydarzeń informacji o miejscach pochówku, akcjach zbrojnych czy postaciach związanych z antykomunistycznym podziemiem niepodległosciowym okresu wojennego i powojennego.

Materiał nadesłany przez organizatora.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ