Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 14:05
Reklama
Reklama

Oszuści znów zaatakowali! Policjanci odnotowali kilka przypadków prób wyłudzenia pieniędzy

Oszuści znów zaatakowali! Policjanci odnotowali kilka przypadków prób wyłudzenia pieniędzy
Policjanci z Kędzierzyna-Koźla otrzymali sygnały o kilku próbach wyłudzeń pieniędzy od mieszkańców naszego miasta. Zachowajmy ostrożność. Nie przekazujmy pieniędzy obcym. Pamiętajmy również o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. Nigdy również nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań. Sprawdźmy, czy seniorzy z naszego otoczenie nie otrzymali dzisiaj takiego telefonu.

Dzisiaj, otrzymaliśmy kilka sygnałów od mieszkańców naszego miasta, o tym że próbowano wyłudzić od nich pieniądze. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, zadzwoniła do nich kobieta, która podszywając się za córkę prosiła zachrypniętym głosem o pilne pożyczenie 50 tys. złotych. Rozmowa ta nagle została przerwana.

Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują różne preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. W ostatnim czasie, oszuści często wykorzystują nową metodę „na policjanta”. Sprawcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji wyłudzają pieniądze od starszych osób.
Najpierw dzwonią na telefon stacjonarny podając się za członka rodziny, a zmieniony głos tłumaczą chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Proszą o pilne pożyczenie pieniędzy, po czym rozmowa się urywa.
Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna osoba - podając się za funkcjonariusza CBŚ lub Policji. Przestępca informuje rozmówcę o tym, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie. Zaznaczając przy tym, że jest to sprawa bardzo poufna i nie można nikogo o tym informować, nawet bliskich.
„Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywając rozmowy telefonicznej, wybrać numer na Policję czyli 997. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli na telefon stacjonarny dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
Zadzwońmy do kogoś z bliskich, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Następnie wybierzmy numer 997 i skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ