Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 czerwca 2025 07:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sezon nawigacyjny otwarty

"Żegluga" otworzyła sezon nawigacyjny na Odrze. Uroczysty apel i regaty wioślarskie na "Szkwale"

Słońce, wiatr i zapach grilla unoszący się nad Odrą – tak 9 czerwca 2025 roku Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu przywitał nowy sezon nawigacyjny. Tradycyjna uroczystość, która od trzynastu lat odbywa się na Przystani Szkwał na wyspie kozielskiej, znów przyciągnęła uczniów, nauczycieli, absolwentów oraz zaproszonych gości.
"Żegluga" otworzyła sezon nawigacyjny na Odrze. Uroczysty apel i regaty wioślarskie na "Szkwale"

Choć formalnie jednostki szkolne już od kilku tygodni pływają po wodach śródlądowych i morskich, to właśnie ten dzień stanowi symboliczne otwarcie – z ceremoniałem, sportową rywalizacją i dużą dawką pozytywnych emocji.

– To już trzynasty raz wspólnie rozpoczynamy sezon nawigacyjny. To bardzo ważna dla szkoły, a szczególnie dla żeglugi śródlądowej, impreza. Pokazuje, jak istotna jest dla nas Odra – nie tylko jako rzeka, ale jako przestrzeń nauki, praktyki i marzeń o przyszłości – mówił wicestarosta Józef Gisman. – To także moment, w którym młodzież może zmierzyć się z wodą, zarówno symbolicznie, jak i dosłownie. W naszej szkole jest jedna z najlepszych pracowni nawigacyjnych w Polsce – tu uczniowie uczą się kierować barkami, a kiedyś być może i statkami morskimi.

Podczas wydarzenia można było poczuć, że żegluga to coś więcej niż kierunek kształcenia – to wspólnota, pasja i duch przygody. Regaty wioślarskie na łodziach typu DZ, rozgrywki w siatkówkę plażową, przeciąganie liny, toczenie kół czy układanie radiowej wieży na czas – wszystkie konkurencje łączyły uczestników i rozbudzały sportowe emocje.

– Drużyna, która wygra regaty, trafia na naszą szkolną "ścianę pamięci". To coś, co zostaje na lata – podkreśliła dyrektorka szkoły Agnieszka Kossakowska. – Ale to święto nie tylko klas żeglugowych. Tu integrują się wszyscy – informatycy, mechanicy i spawacze – bo u nas miłość do rzeki nie zna granic. Wierzymy, że "Żegluga to nie szkoła, to styl życia", i staramy się tym stylem zarażać młodych ludzi.

Nie zabrakło też odniesień do codziennej pracy uczniów. Klasa III wróciła niedawno z praktyki morskiej na legendarnym „Darze Młodzieży”. Klasa IV – po praktykach – wyruszy wkrótce w rejs na pokładzie „Nawigatora XXI”. Klasa II już od kwietnia zdobywa doświadczenie na statku „Major Sucharski”. Najmłodsi – uczniowie klasy I – swoją przygodę z praktyką rozpoczną we wrześniu.

Otwarcie sezonu było nie tylko wydarzeniem szkolnym, ale i przypomnieniem o potencjale Odry.

– Od lat marzymy o tym, by Odra znów stała się arterią transportu rzecznego. Już teraz widzimy pierwsze jaskółki – do portu rzecznego w Kędzierzynie-Koźlu dotarły wielkogabarytowe ładunki, które dalej trafiły do Rybniku. To daje nadzieję, że Odra odżyje – dodał wicestarosta.

A w tle tych marzeń – uśmiechy uczniów, trzepoczące na wietrze bandery i echo śmiechu odbijające się od wody. Żegluga żyje – nie tylko jako kierunek, ale jako idea. I jak co roku – odżywa z początkiem sezonu. Całej Żegludze życzymy - stopy wody pod kilem, nie tylko w wakacje!

Źródło: Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gregor 14.06.2025 15:07
Moja szkoła! Wspominam bardzo dobrze – poziom kształcenia bardzo wysoki, kadra wysoce kwalifikowana, młodzież różna, ale zżyta, dyscyplina wysoka, zajęcia pozalekcyjne świetne (rajdy górskie, wycieczki szkolne, wyjazdy na targi, strzelnica szkolna i inne) i przede wszystkim to, że od pierwszego tygodnia pierwszej klasy uczeń uczył się tam prawdziwej roboty w profesjonalnie wyposażonych warsztatach – taki model prawie niemiecki. Może nie wyrósł na magika spawarki, czy tokarki, ale wie przynajmniej tyle, aby zrobić większość w domu samemu i tyle, że nie zrobi go w wała dzisiejszy jakiś pseudofachowiec. Nie wiem jak jest dziś, mam nadzieję, że nie ma tam siusiumajtków smartfonowców hodowanych na testach i streszczeniach lektur i to takich, którzy nie wytrzymają przy stole i szkle. Szkoda tylko, że kształcenie tam, to tak zwane „pisanie do szuflady” – po tej szkole znalezienie roboty w branży (czyli na Zachodzie bo u nas już tego nie ma) jest możliwe, ale fakt ukończenia tej szkoły nie ma żadnego znaczenia – zaczynasz od deckamana, o ile ktoś weźmie cię na burtę. Z mojego rocznika nikt nie pływa, za to poszli w takie branże, że nikt by nigdy nie przewidział. Za to wszyscy stamtąd wyszli oszlifowani na tyle, że poradzili sobie w życiu i wiatr w oczy im niestraszny. Pozdrawiam - pion mechaniczny, dyplom/matura 1995r. Szacunek dla kolegów i żyjącej jeszcze kadry.

Odra to skansen 10.06.2025 10:11
Żeglowne rzeki ,to Dunaj , Ren ,Hawela

Alfons Kołtun I przezydent RP 10.06.2025 08:57
Młodzież podrośnie i doczeka się nominacji generalskich od prezydenta Alfonsa, bo ten będzie panował minimum 2 kadencje.

TW Bolek 10.06.2025 09:58
Nie wiem co brałeś rano ale prezydentem jest Karol. Zacznij czytać gazety:)

Jeju 10.06.2025 12:45
co, fanom Jokera Dyzmy nerwy puszczają ?

Szyper 09.06.2025 20:50
Mundur zobowiązuje do musztry i prawidłowych postaw podczas apelu ale ciężko znaleźć u tych młodych ludzi takich znajomości. Kiedyś było inaczej

Absolwent1995 14.06.2025 16:09
To była i jest SZKOŁA mundurowa a nie ARMIA. Mundur zobowiązuje i w tej szkole było to i jest respektowane na miarę miejsca, gdzie ma zastosowanie. Z tej szkoły absolwenci wynieśli ZNACZNIE więcej, niż jedynie równy krok z armii i postawę na apelu. Coś ci się, Szyprze, pomerdało. Co jest nie tak? Kant na spodniach jest? Jest. Spodnie u niektórych za długie? Tak, jak w armii – sztuka jest sztuka. Krawaty i pagony są? Są. Salutują do dacha? Salutują. Widać, że zdjęcie wykonane przy silnym wietrze, a młodzież delikatna. Chcesz mieć tu armię? Masz rację, kiedyś może było inaczej dlatego w pierwszej kolejności ciśnij, aby salutujący facet z czterema paskami na mankiecie poszedł do fryzjera i krawca, bo wygląda to słabo. Potem czepiaj się młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ