Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 25 maja 2025 23:00
Reklama
Reklama
Reklama

Nowy wał przeciwpowodziowy na Odrze. Bezpieczeństwo mieszkańców gminy Reńska Wieś rośnie

Zakończyło się postępowanie przetargowe, które wyłoniło wykonawcę kluczowej inwestycji hydrotechnicznej w województwie opolskim. Już niebawem ruszą prace przy budowie lewostronnego wału rzeki Odry na odcinku Lasoki - Poborszów w gminie Reńska Wieś. To II etap inwestycji, część 2, realizowany w ramach działań Wód Polskich w Gliwicach, ukierunkowanych na poprawę ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców regionu.
Nowy wał przeciwpowodziowy na Odrze. Bezpieczeństwo mieszkańców gminy Reńska Wieś rośnie

Umowę na wykonanie robót podpisano z firmą MODERATO Sp. z o.o. z Oświęcimia, która została wybrana w ramach przetargu. Całkowita wartość zadania wyniesie 4 526 987,28 zł, a termin zakończenia prac wyznaczono na 30 listopada 2025 r. Roboty budowlane rozpoczną się w ciągu dwóch tygodni od podpisania umowy.

Zakres inwestycji obejmuje rozbudowę lewobrzeżnych obwałowań Odry, dzięki czemu uzupełnione zostaną brakujące odcinki zabezpieczeń w miejscowościach Mechnica oraz Poborszów, powyżej przysiółku Kolonia Mechnica. Nowy odcinek wału, o długości 332 metrów, stanie się częścią większego systemu wałów Lasaki – Poborszów, który docelowo ma mieć długość ponad 2 kilometrów.

Budowany odcinek poprowadzony będzie z północnego zachodu na południowy wschód. Projekt przewiduje także powstanie infrastruktury towarzyszącej, m.in. dróg przywałowych, rowu odwadniającego, siedmiu wjazdów z drogi przywałowej na koronę wału oraz dwóch ramp przejazdowych.

Zakres robót obejmuje:

  • roboty pomiarowe i geodezyjne,
  • wykonanie i utrzymanie dróg tymczasowych,
  • rozbiórkę i przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej (m.in. sieci wodociągowej i teletechnicznej),
  • wykonanie wykopów pod bentomaty i przesłonę przeciwfiltracyjną,
  • ułożenie bentomaty na skarpie odwodnej,
  • budowę przepustów wałowych i rowów z zabezpieczeniem ich dna i skarp płytami ażurowymi,
  • uformowanie nasypu korpusu wału.

Po zakończeniu zasadniczych prac teren zostanie uporządkowany, a korona wału o szerokości 5 metrów zostanie zahumusowana i obsiana mieszanką traw, podobnie jak skarpy i pasy ochronne. W ramach zabezpieczenia inwestycji wykonawca zastosuje również rozwiązania chroniące konstrukcję wału przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzęta ryjące.

Inwestycja posiada pełne zaplecze formalno-prawne - uzyskano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach oraz inne niezbędne zgody i pozwolenia. Prace będą realizowane pod nadzorem herpetologicznym, co gwarantuje ich zgodność z przepisami ochrony środowiska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ziutek ze Sródmieścia 25.05.2025 21:23
zaraz, zaraz...kiedy to była powódź? W 1997 roku? To macie się czym chwalić!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ