Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 czerwca 2025 07:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Ciekawe wydarzenie

Służby mundurowe będą prezentować się na "Szkwale". Już 30 maja Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa

Już 30 maja 2025 roku odbędzie się wyjątkowe wydarzenie plenerowe – Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa po raz pierwszy na malowniczej Przystani Szkwał przy ul. Wyspa 22 w Kędzierzynie-Koźlu.
Służby mundurowe będą prezentować się na "Szkwale". Już 30 maja Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa

Pod hasłem "Bezpieczny Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski" służby mundurowe oraz samorząd powiatowy wspólnie zaprezentują, jak wygląda codzienna współpraca na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

W programie m.in.:
– widowiskowe pokazy działań ratowniczych
– prezentacje sprzętu i stanowisk służb
– szkolenia z pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach zagrożenia
– tor przeszkód, strefa ASG, wojskowa grochówka
– przejażdżki po Odrze i bezpłatne atrakcje dla najmłodszych

Początek wydarzenia: godz. 11:00
Na scenie wystąpi Orkiestra Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Wstęp wolny – zapraszamy wszystkich mieszkańców!

Więcej informacji w pierwszym komentarzu pod postem.
Już dziś zachęcamy do udziału – spotkajmy się, porozmawiajmy i pokażmy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zenon 23.05.2025 18:42
Jak byłem mały, to jeździłem na kolonie letnie. Tam był perfekcyjnie organizowany czas – wycieczki, zabawy, ogniska i takie tam, program dedykowany według wieku. W 1986r. na kolonii w Sanoku grupę dzieci 10-12 lat zabrano do tamtejszej jednostki wojskowej i program całodziennego wydarzenia, jak to się dzisiaj modnie mówi, był taki: 1) Ogólna pogadanka o roli Ludowego Wojska Polskiego (bez polityki, bo to dzieci); i nikt nie mówił o wojnie. 2) Wycieczka ogólna po całej jednostce. 3) Pokaz sprawności żołnierzy w tak zwanym małpim gaju. 4) Wycieczki szczególne – szczegółowy pokaz uzbrojenia i pojazdów różnego rodzaju z profesjonalnym wojskowym komentarzem dopasowanym do wieku odbiorców i o dziwo bez przekleństw. 5) Absolutnie nieograniczone gmeranie dzieciaków w różnych rodzajach uzbrojenia i pojazdach – ciężarówki, bojowe wozy piechoty, czołgi, helikopter. 6) Sztos totalny – wejście do zbrojowni i zaprezentowanie każdej posiadanej tam broni strzeleckiej z instruktażem przeznaczenia, zasady działania, demontażu i montażu; każdy dzieciak miał każdą broń w łapie (AKMS, ciężki karabin maszynowy, KBKS, rakietnica i pistolet krótki) i ją rozmontował i zmontował kilka razy; nawet dziewczyny. 7) Pokazowy start helikoptera – chłopakom dech zaparło a dziewczyny piszczały. 8) Solidny obiad dla wszystkich na koszt JW (porządny, nie śledź z beczki i kartofle). 9) Serdeczne pożegnanie z wręczeniem jakichś gadżetów dzieciom. Nie było orkiestry, bo orkiestra jest na inne okazje. Umicie zrobić dziś coś takiego? Może chociażby jednodniowe wejście na strzelnicę za drugim mostem z czynnym strzelaniem? Bo skoki do basenu, czy inne wygłupy wyglądają słabo, bandażowanie rannych to było na PO i jest na szkoleniach pracowniczych, po Odrze można przejechać się codziennie, ASG to sobie można zorganizować prywatnie gdziekolwiek a ta grochówka to żenada.

ere 22.05.2025 10:02
a P0dobno wojskowe pikniki PiS to były takie beeee i nielegalne. ale Tygryskowe wojo jest inne, takie ucieszkowe

Zenon 26.05.2025 18:01
ere 22.05.2025 10:02
a P0dobno wojskowe pikniki PiS to były takie beeee i nielegalne. ale Tygryskowe wojo jest inne, takie ucieszkowe
Wojskowe fajne, oprócz oczywistej roli Wojska Polskiego to było to: 1) Przysłowiowa grochówa z kuchni polowej, ale tylko jako element towarzyszący jakiegoś cywilnego rozrywkowego wydarzenia dla ludności pospolitej. 2) To samo z wojskową orkiestrą. 3) Rzeczywista i istotna pomoc dla społeczeństwa – zima stulecia (1978/1979), akcja ratownicza i ostateczne ugaszenie największego w Europie pożaru ropy naftowej (1980, Krzywopłoty/Karlino), powódź na Wiśle (Płock 1982), powódź na Odrze (Południowa i Zachodnia Polska, 1997). 4) Normalna pomoc dla społeczeństwa, np. coroczne malowanie basenu w Koźlu przez żołnierzy. 5) Szacunek i pamięć poprzez obstawę honorową świąt czczących poległych – np. corocznie pod Urzędem Miasta w Koźlu – obstawa galowa z salwą honorową. 6) Ciekawe wydarzenia o charakterze poważno - rozrywkowym w postaci odwiedzin przez rodziny swoich męskich potomków składających w jednostkach wojskowych przysięgę wojskową w ramach rozpoczynanej zasadniczej służby wojskowej. 7) Możliwość zdobycia w ramach służby zasadniczej ciekawych, dzisiaj drogich lub unikalnych kwalifikacji - prawo jazdy na wszystko, umiejętności i uprawnienia do służby radiokomunikacyjnej, uprawnienia do wierceń głębinowych, itp. I inne. Ostatnie masowe pikniki wojskowe z pokrzykiwaniami i przysłowiowym wymachiwaniem szabelką to mieliśmy w drugiej połowie lat 30’ zeszłego wieku i skończyło się to tak, że ledwo rozpoczął się ostatni kwartał przedostatniego roku tej dekady, to Państwa Polskiego praktycznie już nie było.

Koźlanin 21.05.2025 16:13
Powiat sobie jaja robi z ludzi - "Bezpieczny Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski" ale kpina.... Polska armia w rozsypce a policja antyobywatelska działa tylko dla władz broniąc ich dóbr.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ