Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 19:42
Reklama
Reklama

Mija 70 lat od wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Sławięcicach. Będzie tam uroczystość

Starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu chce upamiętnić przypadającą w tym roku 70. rocznicę wyzwolenia obozu  Auschwitz-Birkenau. Filią tej hitlerowskiej fabryki śmierci był także obóz w Sławięcicach.

O konieczności uczczenia okrągłej rocznicy wyzwolenia obozu w piątek przedstawiciele władz samorządu powiatowego i miejskiego rozmawiali z członkami organizacji kombatanckich działających w Kędzierzynie-Koźlu.

Foto: starostwo powiatowe
Foto: starostwo powiatowe


Chcemy wspólnie zorganizować uroczystości na terenie dawnego obozu w Sławięcicach, rozpoczęliśmy już przygotowania do tego wydarzenia – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

Foto: starostwo powiatowe.
Foto: starostwo powiatowe.


Znana jest już data uroczystości – to 18 kwietnia. Ostatnie duże uroczystości na terenie dawnego obozu w Sławięcicach odbyły się pięć lat temu, także w kwietniu. Natomiast maju, wzorem roku ubiegłego, starostwo zamierza zorganizować rozśpiewaną patriotyczną majówkę.

– Chcemy wydrukować śpiewniki patriotyczne i już teraz zastanawiamy się nad wspólną, ciekawą aranżacją majówki – podkreśliła starosta Małgorzata Tudaj.
Tak było:

W styczniu 1945 r. obóz w Sławięcicach wyzwolili Rosjanie. Przez kilka wojennych lat ludzie byli w nim mordowani lub umierali z chorób, głodu i wycieńczenia. Byli wśród nich także jeńcy wojenni wielu narodowości: Żydzi, Polacy, Rosjanie, Jugosłowianie, Francuzi, Belgowie i inni. W kulminacyjnym momencie w obozie przebywało 50 tys. ludzi. Hitlerowcy dokonywali tu masowych egzekucji.

Więźniowie pracowali głównie przy budowie fabryk chemicznych – dzisiejsze zakłady w Blachowni i Azotach. Początkowo Niemcy powołali w Sławięcicach obóz pracy przymusowej dla Żydów. Następnie został włączony do struktur  Auschwitz-Birkenau jako jedna z jego 44 filii.

Więźniowie mieszkali w  barakach, których było 25. Częścią kompleksu obozowego był także szpital, magazyny i inne budynki gospodarcze.

Spotkanie z kombatantami1

Spotkanie z kombatantami1

Spotkanie z kombatantami2

Spotkanie z kombatantami2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Krystian Masny 25.02.2015 12:16
Dlaczego nie usiłuje się śpiewać "śpiewniki patriotyczne" przy obozie koncentracyjnym w Kędzierzynie?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ