Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 marca 2024 01:08
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Drogowcy wracają na Kozielską. Magistrat szykuje przetarg na kontynuację przebudowy

Około 8 milionów złotych pochłonie przebudowa niespełna kilometrowego odcinka ulicy Kozielskiej. W przyszłym tygodniu magistrat ogłosi przetarg na wykonanie tego zadania. Prace budowlane mogą ruszyć pod koniec kwietnia.

Będzie to kontynuacja przebudowy głównej arterii miasta, którą urząd rozpoczął wiosną ubiegłego roku. W pierwszym etapie inwestycji, który zakończył się w listopadzie 2014 roku, wyremontowano odcinek od ulicy Gliwickiej do skrzyżowania z łącznikiem w kierunku alei Armii Krajowej.

Korek na ulicy Kozielskiej.
Korek na ulicy Kozielskiej.


Prace miały kompleksowy charakter. W ramach nich przebudowano chodniki, dwie zatoczki autobusowe, wymieniono oświetlenie uliczne, a także zadbano o elementy małej architektury. Najwięcej czasu zajęło robotnikom wybudowanie nowego ronda na skrzyżowaniu ulicy Kozielskiej i Gliwickiej. Wtedy to przez kilka tygodni miasto momentami stało w gigantycznym korku.

Zrealizowane w ubiegłym roku prace pochłonęły blisko 7,5 miliona złotych, z czego 2,15 miliona pochodziło ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Również przy realizacji drugiego etapu przebudowy ulicy Kozielskiej urząd miasta może liczyć na środki z tzw. schetynówek.

- Po raz drugi wniosek gminy Kędzierzyn-Koźle dotyczący przebudowy i rozbudowy ulicy Kozielskiej został najlepiej oceniony i znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Trzy miliony złotych to maksymalna kwota wsparcia, jaką można było uzyskać. Pozostałe pięć milionów gmina Kędzierzyn-Koźle wyda ze swojego budżetu. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca listopada 2015 roku – informuje Michał Kuś z urzędu miasta.

W tym roku przebudowany zostanie odcinek o długości ponad 800 metrów. Przetarg na realizację zadania magistrat ogłosi w przyszłym tygodniu.

W tym miejscu powstanie rondo.
W tym miejscu powstanie rondo.


- Realnie prace mogą się rozpocząć z końcem kwietnia. Wykonawca będzie miał 190 dni na wykonanie inwestycji. Tak jak w przypadku ubiegłorocznych prac, przebudowa zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmie odcinek od łącznika z aleją Armii Krajowej do wysokości bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji. Na ten etap wykonawca będzie miał 100 dni. Drugim etapem będzie budowa ronda na skrzyżowaniu z ulicami Reja i Tartaczną – podaje Michał Kuś.

Przebudowa ulicy Kozielskiej będzie się wiązała z utrudnieniami w ruchu drogowym na terenie miasta. Prawdopodobnie nie będą one jednak tak duże, jak w przypadku ubiegłorocznych prac. O zmianach organizacji ruchu w związku z prowadzeniem poszczególnych etapów urząd będzie informował po uchwaleniu szczegółowego harmonogramu robót.

Leszek Pietrzak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Alojz 21.02.2015 20:00
Proszę mi wytłumaczyć, jaki sens ma robienie ronda na skrzyżowaniu ulic Kozielskiej, Tartacznej i Reja? Czy to ma być jakieś rondo "typu pochyłego"? A tak przy okazji to mam pytanie do projektanta, jak będą sobie radziły na tym pochyłym rondzie samochody ciężarowe wyjeżdżające załadowane z ulicy Towarowej na Kozielska w kierunku Koźla? A ponoć po drugiej stronie wiaduktu kolejowego, pod apteka też ma być takie pochyłe rondo. Bardzo "ciekawe" te projekty w naszej miescinie. Po prostu żal...

Józef 20.02.2015 14:09
Gratuluję decyzji o dalszej przebudowie ul Kozielskiej .

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ