Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 19:33
Reklama
Reklama
Reklama

Trudna sytuacja w Grupie Azoty. Władze firmy chcą zawieszenia Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy

Grupa Azoty poinformowała, że w związku z trudną sytuacją finansową i koniecznością podpisania długoterminowego porozumienia z instytucjami finansowymi zamierza podjąć działania zmierzające do optymalizacji kosztowej. W praktyce oznacza to zaciskanie pasa, które w najbliższych miesiącach mogą odczuć pracownicy koncernu.
Trudna sytuacja w Grupie Azoty. Władze firmy chcą zawieszenia Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy

Na konferencji prasowej zorganizowanej dwa tygodnie temu władze kędzierzyńskich Azotów deklarowały, że mimo trudnej sytuacji finansowej w spółce nie są planowane zwolnienia. Okazuje się, że cięcia będą, ale w innej formie - Grupa Azoty planuje zawieszenie części Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy. W tych znajdują się m.in. zapisy dotyczące dodatków stażowych, zmianowych, czy też premii dla pracowników. Jak na razie nie podano, czego konkretnie miałyby dotyczyć zmiany. Spółka wysłała ogólny komunikat, który przytaczamy poniżej:

Grupa Azoty powołuje zespół ds. optymalizacji kosztowej w obszarze wynagrodzeń oraz analizy ZUZP i występuje o zawieszenie kosztochłonnych zapisów.

W ramach działań zmierzających do podpisania długoterminowego porozumienia z instytucjami finansowymi, Zarząd Grupy Azoty podjął uchwałę o powołaniu zespołu ds. optymalizacji kosztowej w obszarze wynagrodzeń pracowników Grupy Kapitałowej Grupa Azoty oraz analizy Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy. Jednocześnie Zarząd Grupy Azoty i Zarządy kluczowych spółek w Grupie Kapitałowej wystąpili do Zakładowych Organizacji Związkowych o zawieszenie wybranych kosztochłonnych postanowień ZUZP. Celem wskazanych działań jest wypracowanie jednolitych rozwiązań w całej Grupie Kapitałowej, aktualizacja zapisów ZUZP i dostosowanie niektórych rozwiązań do obecnej sytuacji finansowej.

W najbliższych dniach w spółkach Grupy Kapitałowej odbędą się spotkania przedstawicieli zarządów z organizacjami związkowymi działającymi w całej Grupie. Tematem rozmów będą zapisy układu zbiorowego pracy. Zarząd Grupy Azoty podkreśla, że sytuacja finansowa, która jest wynikiem strat raportowanych przez spółki Grupy Kapitałowej w ostatnich kwartałach, powoduje konieczność pilnego uzgodnienia i wdrożenia długoterminowego planu naprawczego.

- Równolegle do rozmów z instytucjami finansowymi, dążymy do wzmocnienia naszych biznesów oraz uzyskania konkretnych synergii i oszczędności. Powołanie zespołu ds. optymalizacji kosztowej w obszarze wynagrodzeń pracowników Grupy Kapitałowej, analiza zapisów ZUZP oraz rozpoczęcie rozmów ze związkami zawodowymi to trudne i jednocześnie niezbędne decyzje w obecnej sytuacji finansowej Grupy. Co istotne, zostały one poprzedzone optymalizacjami kosztów funkcjonowania organów zarządczych i nadzorczych oraz kadry managerskiej. Najważniejszym celem wszystkich decyzji i działań podejmowanych przez Zarząd jest podpisanie długoterminowego porozumienia z instytucjami finansowymi i powrót Grupy Azoty na drogę stabilnego rozwoju - mówi Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Adam Leszkiewicz.

Grupa Azoty wskazuje, że na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy zmniejszona została liczba komórek organizacyjnych, liczba stanowisk dyrektorskich oraz koszty wynagrodzeń w odniesieniu do stanowisk managerskich. Znacznie zredukowana została także liczba członków organów zarządczych i nadzorczych w spółkach Grupy.

Źródło: Grupa Azoty
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
XXL 10.07.2024 17:40
za firmę odpowiada zarząd, nie poprzedni, nie ten z przed 5 lat tylko obecny, jak nie czuje się na siłach niech nie bierze się za rządzenie i kasowanie pensji, z potem odpraw.

Zenon 04.07.2024 19:26
Jak zareaguje lokalny rynek pracy? W przypadku masowych zwolnień w Zakładach Azotowych Kędzierzyn lokalny rynek pracy prawdopodobnie nie wchłonie takiej puli osób bezrobotnych. Spodziewać się też należy, że tak duża i nagła podaż pracowników skutkować będzie niskimi bazowymi ofertami płacowymi nowych potencjalnych pracodawców. Trzeba się zatem przygotować na wariant, że znaczna część ludzi będzie rozpoczynać nową pracę od pensji najniższej krajowej. Z całym szacunkiem dla Twojej ciężkiej, wartościowej i przydatnej pracy, ale nikt nie zapłaci Tobie wielkich pieniędzy za to, że trzydzieści lat kręciłeś zaworami, rzucałeś wory, czy też masz uprawnienia stawiania rusztowań na terenie Zakładów Azotowych Kędzierzyn.

Obserwator 07.07.2024 19:57
Kogo to obchodzi !!! Przekwalifikować się i do roboty. Jest wolny rynek. Trzeba umieć elastyczny i do niego dostosować się. Tak było za czasów TRANSFORMACJI !!!!

POLA 02.07.2024 12:17
No i bardzo dobrze a teraz uśmiechajcie się szeroko tak jak wasza Sabinka którą sami wybraliście sobie na kolejną kadencję aby kompletnie zajechała to miasto!

Realista 16.07.2024 11:03
Jak to mówią realiści: "chcącemu nie dzieje się krzywda"??!

pracownik 01.07.2024 12:57
nic nie będzie, związki i załoga nie dopuszczą do cięć wynagrodzeń

Brajanek 07.07.2024 14:42
To cie zwolnią i problem z glowy

Taka polaka dola 30.06.2024 16:21
Przejmie Helmut za 1 zl

Polak 30.06.2024 22:47
Pisowca zawsze poznasz po błędach ortograficznych.

Dżesika 29.06.2024 11:38
Jak sklarz zostaje kierownikem a potem dyrektorem za czasów pis to dziwić się że teraz spółka pada nie dostałes się na radnego nie płacz pius załatwi ci posade dyrektora

Rychu, taki lepszy Ryszard 01.07.2024 13:39
Dlaczego są takie wyśmiewania z Prawdziwych oddanych Polsce Polakach. Zawód wyuczony nie świadczy o oddaniu i skromności, predyspozycjach do bycia rządzącym krajem lub jego majątkiem. My w PiS mamy swój kodeks moralny, najwyższy standard. Czuwało nad nami Ordo Juris jak również Ojciec Rydzyk, spowiednik elit. Wspaniały mój kolega jest posłem, a z zawodu perukarzem, czy to ma go skreślać? Owsiak jest witrażystą i co to go skreśla? Owszem Tusk jest niegodzien swych funkcji bo jako historyk był malarzem konstrukcji stalowych na wysokościach i pracował nawet w Kędzierzynie na Azotach, tak to go skreśla.

Robert 02.07.2024 23:25
My w pis. Klasyk. Aż mi się humor poprawił. Rychu to jest spoko gość.

All51 28.06.2024 22:22
Nie będzie zwolnień, tak publicznie obiecują, ludzie sami się zwolnią bo za lepsze pieniądze za wykładanie towaru w markecie dostaną i noce w domu,święta i niedzielę z rodziną a za pół roku nie będzie komu pracować w pięknych Azotach i co pan prezes zaproponuje premi nie, nagrody rocznej nie,dodatek zmianowy jak w kodeksie dwie stówy,dla spracowanych stażowe nie, może na święta karpik zajączek nie,to dla chemików jakaś nagroda nie,dla ratowników dodatek ,w zakładach chemicznych nie i tak dalej,wyliczać można długo, ciekawe co zrobił by pan prezes jak zabrali by mu jedną trzecią jego kontraktu, pewno przeżyłby ale załoga za najniższą krajową już nie bardzo.

Rrrr....! 28.06.2024 06:32
Sprawdzić kto i na czym kręci lody w ZAK, bo są tacy, co to potrafili sobie zorganizować "dodatki" i nie chodzi o marne set zł. Tylko kwestia czy ktoś chce grzebać w papierach.

demonik 28.06.2024 00:47
Platforma działa!! Chcieliście praworządności to ją macie :-) Wiwat koalicjo 15 października!!

Robert 27.06.2024 22:45
Nie pamiętam żeby w 100 konkretach była prywatyzacja zaku. Jak widać nie tylko zak ma kłopoty a wynoszenie biznesów z Polski staje się coraz częstsze. Fachowcy z koalicji 13 grudnia wiesza jak zarządzać krajem. Najważniejsze że nie będzie oceny z religii i plastyki i muzyki. Dobrze że priorytety są ustalone.

Niezadowolony 27.06.2024 13:22
Rozumie że grupa która zostanie utworzona nie będzie pobierać wynagrodzenia.....

księgowy 27.06.2024 10:20
Teraz wypłata będzie w biletach meczowych.

Łolaboga 26.06.2024 23:49
Ojej Azotee tak kiepściutko stojo? Co te biedne ludzie teraz zrobio? Może pójdo na meczyk zakso pokibicować? Skończy się kimanie i może w końcu emeryty się kapno, że to już czas. Poliniacki zakład to i takie wyniki

Plenek 26.06.2024 23:02
A co ty na to panie senatorze Peczkis? Czy to Pan tak doradzał?

Z miasta możliwości 27.06.2024 22:06
A co ty na to panie senatorze PO Godyla??? Czy to Pan tak doradzał?

Konstanty Kostek Szczerbic 26.06.2024 21:46
Tak zakończyło żywot wiele zakładów w tym mieście.... Czas na Azoty ... Rozwalić i podzieli na spółki i spółeczki.... Albo zlikwidować.....

Obserwator 27.06.2024 22:14
Jest wolny rynek. Jakiś problem ??? Przekwalifikować się i do roboty. Słowa idola PO i KO prof. Leszek Balcerowicz

Konstanty Kostek Szczerbic 28.06.2024 22:27
Ty chyba jesteś ślepy i do tego głupi bo nie wiesz co dzieje się w tym kraju i w tej umierającej mieścinie.....

Obserwator 29.06.2024 22:43
W tym kraju jest Uśmiechnięta Polska, czyli powtórka Zielonej Wyspy. Widocznie nie pamiętasz TRANSFORMACJI (młody wiek, skleroza itd.). :-))

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ