Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 20:48
Reklama
Reklama
Reklama

Kierowca ciężarówki zakłócał pracę tachografu magnesem. Zatrzymali go na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla

Nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym z dniem 1 stycznia 2022 r. nałożyła m.in. na inspektorów transportu drogowego obowiązek zatrzymywania na okres 3 miesięcy prawa jazdy w sytuacji, kiedy kierowca korzysta z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego albo powodującego podrabianie czy inne fałszowanie danych rejestrowanych przez tachograf.
Kierowca ciężarówki zakłócał pracę tachografu magnesem. Zatrzymali go na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla

Tej sytuacji na własnej skórze doświadczył kierowa MAN-a ciągnącego naczepę zatrzymany 20.06.2024 r. do kontroli drogowej na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla przez inspektorów z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu. W trakcie czynności kontrolnych ujawniono, że kierowca przed zatrzymaniem dopuścił się ingerencji w pracę tachografu używając do tego celu magnesu neodymowego. W ten sposób kierowca nielegalnie zakłócał wskazania urządzenia rejestrującego prędkości pojazdu, aktywność kierowcy i dystans przebytej drogi, dzięki czemu mógł jeździć dłużej niż pozwalają na to przepisy. Kierowca został ukarany mandatem karnym w kwocie 2000 zł oraz utracił uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy. Wobec przewoźnika wszczęte zostanie postępowanie administracyjne zagrożone karną 10 tys. zł., a osobie zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie, grozi kara pieniężna w wysokości 2000 zł.

Z uwagi na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 306a Kodeksu Karnego wezwano na miejsce funkcjonariuszy policji, którzy skierują sprawę do sądu. Za ingerencję w pomiar drogomierza kierowcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ