Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 18:42
Reklama
Reklama
Reklama

Blisko 28 tysięcy obcokrajowców pracuje legalnie na Opolszczyźnie. Wśród nich prym wiodą Ukraińcy

Co najmniej od dekady w Polsce przybywa legalnie pracujących i składkujących w ZUS obcokrajowców. Aktualne dane ZUS mówią o ponad 1 mln 263 tys. osób z obcym paszportem, które są zgłoszone do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Blisko 28 tysięcy obcokrajowców pracuje legalnie na Opolszczyźnie. Wśród nich prym wiodą Ukraińcy

Skalę wzrostu zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców pokazują liczby na przykład sprzed niemal 8. lat. We wrześniu 2016 r. w skali kraju Zakład miał w swojej bazie 266 tys. ubezpieczonych przez pracodawców, a więc niemal pięć razy mniej niż obecnie.

- Na Opolszczyźnie pracodawcy zgłosili do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych niemal 28 tysięcy osób podających inne obywatelstwo niż polskie. Najliczniejszą grupę, bo ponad 22 tysięczną stanowią osoby z paszportem ukraińskim. Drugą nacją pod względem wielkości są Białorusini, to nieco ponad tysiąc osób, trzecią Mołdawianie w ilości 740 ubezpieczonych. Znaczącą grupę stanowią Rumuni, których jest w regionie 670 oraz obywatele Gruzji – to 615 ubezpieczonych – komentuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS dysponuje danymi o obywatelach innych państw, którzy są zatrudnieni w formie która obliguje do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Chodzi o tych, którzy sami zadeklarowali opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej), bądź o tych, którzy zostali zgłoszeni przez pracodawców lub zleceniodawców. W statystykach Zakładu nie ma cudzoziemców, którzy nie zalegalizowali pobytu w Polsce, pracują w „szarej strefie” bądź na wykonują czynności typowe dla umowy o dzieło.

Opolski ZUS podaje, że w regionie ubezpieczeni pochodzą z co najmniej 72 państw. Pod względem geograficznych najdalszymi kierunkami skąd pochodzą pracujący i ubezpieczeni na Opolszczyźnie są Argentyna, Bangladesz, Chiny, Filipiny, Indonezja, Nepal, Peru, Korea Południowa, Tajlandia czy Wietnam.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wania gieroj 12.06.2024 06:08
Zapraszam tych bohaterów na ukraiński front. Niech bronią matuchny ukrainy. Patryjoci ze wschodu.Polacy sobie poradzą beż tych przyjaciół. Wystarczy płacić Polakom za pracę. Czyż nie?

Prawda 11.06.2024 22:59
Czemu nie piszą dlaczego brak Polskich fachowców ? Wszystko zaczyna się już po zmianie ustroju.... "Mądre dynie" wymyślają i wdrażają masową likwidację szkół zawodowych. Zaczyna się produkcja tzw. "wykształciuchów" niestety w dziwnych i nie potrzebnych często dziedzinach... Dziś mamy pokłosie tych decyzji..... Brak konkretnych fachowców.... Za to zatrudnia się masowo biurokrację przeżerającą to co zarabiają Polacy.... Dlatego jest jak jest. Przykład to powyższa wymieniona jednostka organizacyjna mocno zbiurokratyzowana.... Niestety polityka Polska nie broni własnych interesów co przyczynia się do utraty fachowej siły która zaczyna szukać pracy poza granicami Polski z powodu niskich zarobków... Braki łatają obcokrajowcami i tu często wychodzi że wielu to dwie lewe ręce albo spreparowane dyplomy.... Więc czym się tu chwalą ?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ