Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 13 czerwca 2024 10:01
Reklama
Reklama

Początek roku na minusie. Grupa Azoty ZAK opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał

W I kwartale 2024 r. Grupa Azoty ZAK wypracowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 596 mln zł, wynik EBITDA w wysokości 30 mln zł i wynik netto w wysokości minus 14 mln zł, przy marży EBIDTA 5,1%.
Początek roku na minusie. Grupa Azoty ZAK opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał

Ceny wszystkich surowców produkcyjnych w raportowanym kwartale odnotowały r/r istotny spadek, który w przypadku kluczowego surowca, czyli gazu, sięgał 50% (wg notowań TTF). Niższe były również koszty jednostkowe mediów energetycznych, tj. energii elektrycznej i węgla.

- W pierwszej połowie pierwszego kwartału wciąż brakowało po stronie Spółki wystarczająco efektywnych działań dostosowawczych do wymagających warunków rynkowych. To jeden z czynników, który spowodował, że osiągnięte wyniki finansowe są dalekie od satysfakcjonujących. Obecnie priorytetowo traktujemy prace nad kompleksowym programem naprawczym - podkreśla Mirosław Ptasiński, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.

Segment Agro

W I kwartale 2024 r. w dalszym ciągu utrzymywały się trudne warunki rynkowe związane z napływem produktów spoza Europy (np. mocznika), z którymi ze względu na poziom kosztów Spółka nie była w stanie konkurować. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego głównymi determinantami wyników w Segmencie Agro były: wzrost wolumenów produkcji i sprzedaży, przy generalnie obserwowanym na rynku spadku cen: produktów, surowców i płodów rolnych.

Wypracowana w I kwartale 2024 r. marża EBITDA Segmentu Agro ukształtowała się na poziomie 3,0%.

Segment Oxoplast

Sytuacja rynkowa po stronie popytu w Segmencie Oxoplast pozostawała stabilna, ale wciąż bez wyraźnych oznak poprawy. Występowały zaburzenia podażowe, głównie na skutek problemów logistycznych w rejonie Morza Czerwonego, jak i w Europie - począwszy od zakłóceń pogodowych, po strajki ograniczające przepływy towarów na kolejach, które skutkowały większym zainteresowaniem produktami producentów europejskich. Czynniki te w znaczący sposób wpłynęły na wzrost popytu – Segment uplasował na rynku o ponad 50% więcej wolumenu niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i przełożyły się na wzrost notowań rynkowych produktów Segmentu Oxoplast. Ceny surowców w tym okresie były stabilne i na znacznie niższym poziomie w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Marża EBITDA Segmentu Oxoplast wypracowana w I kwartale 2024 r. ukształtowała się na poziomie 2,0%.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zenon 09.06.2024 09:38
Te mityczne plany naprawcze, to będą zwolnienia, tylko trzeba jeszcze poczekać na odpowiedni czas do ogłoszenia tego. W polskiej państwowej tak zwanej przedsiębiorczości jak jest źle, to myśli się nad redukcją kosztów a nie podniesieniem przychodów, bo tak jest łatwiej i myślowo bezboleśniej. A że firma padnie (no bo redukując koszty de facto zwijamy firmę)? Co z tego, będą martwić się następni zarządzający a my już bedziemy gdzie indziej.

nie chemik 07.06.2024 22:59
Am atol, Nitro celuloza, T NT, Nitro gliceryna - Kwas azotowy, azotan amonu, składniki do produkcji, otrzymywania materi wybuch jest popyt to trzeba sprzedawać zamiast nawozów dla rolników.

nie pacyfista 07.06.2024 22:51
Polecam komentatorom, nowemu zarządowi książkę, co prawda jeszcze komunistyczna pt "Arsenał Bellony" albo hasła typy TNT, Amatol, Nitroceluloza, Nitrogliceryna bawełna strzelnicza itp. Nie przynudzając do produkcji ww materiałów wybuchowych potrzebna jest saletra amonowa - czysta bez dodatku magnezu wapna, tudzież do wspomnianej nitryfikacji bawełny ( ogólnie celulozy) kwas azotowy, kwas siarkowy. Skoro np. neutralny kraj Austria wznawia produkcje w nieczynnej od 7 lat fabryce papieru, a papier to celuloza twz, produkt podwójnego zastosowania. Skoro teraz jest popyt na te produkty, a nie nawozy rolnicze typu mocznik, RSM. Taka mała sugestia.

ciekawy 04.06.2024 22:34
Wynik za I kwartał rokujący w stosunku do reszty grupy. Ciekawe jak drugi kwartał? Kwiecień, maj?

Kaleb 09.06.2024 15:34
ciekawy W kwietniu i maju na pewno będą zyski bo sprzedaż wzrosła i to bardzo. A co do zwolnień to podejrzewam że jeżeli by był program dobrowolnych odejść z odprawami, to pracownicy sami będą się zgłaszać bo ZAK to firma w której dobrze zarabiają tylko pracownicy umysłowi,czyli darmozjady. % tysięcy na rękę to norma,tyle moja żona w Lidlu zarabia,a trzy lata tylko pracuje.

Mirek 09.06.2024 22:39
Nowy zarząd mamy od początku maja. Kwestia tego "planu" jest tu istotna - ktoś go zna? Zarobki - oczywiście, że powinny być lepsze - traktowane indywidualnie, według umiejętności i zaangażowania dla firmy - niezależnie od tego, czy jest się pracownikiem fizycznym (o których trzeba przede wszystkim dbać!), czy też umysłowym (ci też są potrzebni). Jednak kwestia kosztów pracowniczych nie jest dominującą w kosztach spółki. Czyli trzeba mieć plan strukturalny, handlowy, polityczny (wpływ na nielegalny import), energochłonny itd. Jest? Ufam, że tak. Jednak obecnie czytamy wyłącznie o "poprzednikach". To nie plan. Grupa w Tarnowie przejęła władzę już kilka miesięcy temu.

Lena 03.06.2024 21:20
Jak się zmienia władzę to się zmienia prezesów. Jak ktoś czeka z taką kluczową decyzją ponad kwartał to raczej do orłów go nie kwalifikujemy a i o pozycji spółki to dużo mówi. Patałachów z poprzedniej ekipy rozliczyć, darmozajdów pogonić i do roboty.

Lucja 01.06.2024 17:27
Panie prezesie ,daj podwyżkę skąpy człowieku.

Lolek i Bolek plus Tola 01.06.2024 16:36
O co wam kaman ludzie. Byly wybory , trzeba wtedy bylo myslec . Teraz to zielona trawka dla pracownikow zak sie szykuje. Placxie i placzcie.

Waldek 01.06.2024 07:13
To zdanie wszystko wyjaśnia,od ponad roku nie zrobiono nic. cyt."W pierwszej połowie pierwszego kwartału wciąż brakowało po stronie Spółki wystarczająco efektywnych działań dostosowawczych do wymagających warunków rynkowych"

Leon Hak 01.06.2024 07:10
Gaz używany do produkcji nawozów jest dwa razy tańszy niż w ubiegłym roku,sprzedaż jest wyższa, a spółka dalej notuje straty.Pobawmy się jeszcze przez weekend na festynie a od nowego tygodnia do pośredniaka.Kto pierwszy ten lepszy.

pracownik 31.05.2024 21:27
Czy mi się wydaje, czy w Grupie Azoty tylko ZAK ma EBITDĘ dodatnią i to na poziomie +30 mln zł za I kwartał?? Pozostałe spółki na minusie. Czy można redakcję prosić o taki obiektywny materiał porównawczy? Wiadomo, że jest ciężko - ale fajnie byłoby zobaczyć, jak w tych ciężkich czasach wypadamy w porównaniu z pozostałymi spółkami Grupy Azoty.

hEnryk IV 01.06.2024 15:11
pracownik to nie ma znaczenia i tak wszystko jest ladowane do jednego wora.Już nieraz np.Police chciały się oddzielić ale nie ma szans.Czempion,koncern musi pozostać mimo tego że z niego to kupa kupy pozostała.

zak 03.06.2024 21:58
Jednak dla lokalnej załogi jest to istotna informacja - bo wskazuje, czy nasza spółka wymaga głębokiej restrukturyzacji, czy jednak powinniśmy oczekiwać tych ruchów po stronie innych spółek. Ważne też, żeby publikować kompletne informacje w takich artykułach jak ten.

Geo 31.05.2024 16:37
Czy Ty doktorze Peczkis możesz to jakoś uzasadnić?

Konstanty Kostek Szczerbic 31.05.2024 14:47
Co 3-4 tygodniowe zmiany zarządu kosztuje... A odprawy nie małe..... Tyrajcie więcej frajerzy ZAK-u za mało się staracie.....

Kasia 31.05.2024 22:32
Minimalna odprawa jest wypłacana podobno dopiero po roku bycia w zarządzie.

Konstanty Kostek Szczerbic 01.06.2024 15:33
Taaaa na pewno ! Bajki opowiadaj frajerom !

Zdzisław 56 31.05.2024 12:15
Nowa wladza i od razu takie straty! Za PiSu były premie i żadnych problemów! PO tylko wszystko niszczy!

Jagna 31.05.2024 11:18
A nowy prezes,zarządy,rady nadzorcze bredzą o planach naprawy finansów spółki.I tak będą jeszcze długo.Jak na razie nie podali ani jednego pomysłu,zero,nic.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ