Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:41
Reklama
Reklama
Reklama

Radni powiatowi kończą kadencję. To było trudne 5,5 roku. Samorząd mierzył się z wyzwaniami, ale też realizował inwestycje

Trwała 5,5 roku i była bodaj najtrudniejszą kadencją w historii. Powiat mierzył się pandemią COVID-19, inflacją, wybuchła wojna w Ukrainie, ale też przeprowadził wiele wymagających inwestycji, na które nie zawsze od razu miał zabezpieczenie budżetowe, musiał sięgać po środki z zewnątrz, a czasem się o nie bić. Ale po kolei.
Radni powiatowi kończą kadencję. To było trudne 5,5 roku. Samorząd mierzył się z wyzwaniami, ale też realizował inwestycje

Radni Rady Powiatu podjęli 568 uchwał, pracowali w sześciu komisjach problemowych, podczas kadencji zmienił się starosta, skarbnik i sekretarz, ale też pożegnaliśmy dwóch radnych - Jerzego Pałysa i Andrzeja Krebsa. Wszystkim, którzy pracowali dla samorządu, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, dziękowała przewodnicząca Danuta Wróbel.

W pierwszych latach sternikiem powiatu była Małgorzata Tudaj, wicestarostą Józef Gisman. To właśnie wtedy wybuchła epidemii COVID-19.

 – To dla nas wszystkich było zderzenie się z zupełnie nowa rzeczywistością, dla samorządu to był bardzo trudny czas, nasz szpital wziął na siebie duży ciężar walki z pandemią, wiemy jakie to było kosztowne dla mieszkańców, ale szpital spłaca swój dług zdrowotny. Było to coś nieznanego i nikt w Polsce nie wiedział, jak wszystko się skończy – mówił starosta Paweł Masełko, wówczas członek zarządu powiatu.

Nastał czas dużych inwestycji w kozielskim szpitalu, który w tamtym czasie łączył je z leczeniem pacjentów, także tych najmniejszych. Wdrażał też procedury medyczne, stosowane później w innych ośrodkach.

W tym czasie powiat uruchomił specjalną kampanię promocyjną skierowaną do lokalnej gastronomii, która znalazła się w trudnej sytuacji.

Podczas wybuchu wojny w Ukrainie po raz kolejny to właśnie powiaty stanęły na pierwszej linii pomocy a w tym wypadku lokacji uchodźców, były jej koordynatorami.  

 – Dziękuję mieszkańcom powiatu, bo gdyby nie oni, mielibyśmy wtedy kryzys humanitarny – zaznaczył podczas sesji starosta Paweł Masełko.

Tu również samorząd uruchomił specjalną kampanię informacyjną.

Powiat podpisał wkrótce umowę partnerską z powiatem wyżnickim w Ukrainie, ale nim to się stało należy podkreślić, że dzięki wcześniej zawartym partnerstwom z niemieckimi samorządami, udało się uruchomić transporty z żywnością, które przepakowywano w tymczasowej bazie na przystani „Szkwał”.  

Z dużych inwestycji warto przypomnieć o kompleksowym remoncie Domu Pomocy Społecznej w Sławięcicach, który jest naszpikowany eko-rozwiązaniami. Dobrym przykładem jest też przebudowa przystani „Szkwał”, miejsce zdecydowanie odżyło, stało się centralnym punktem rekreacyjnym nad Odrą z tawerną i licznymi imprezami. W ramach tego samego projektu przebudowano internat dla uczniów „Żeglugi”. Przy szkłach powstawały nowe boiska sportowe (Azoty i Żegluga), pracownie gastronomiczne i mechatroniczne, a także nowe windy dla niepełnosprawnych uczniów. Poważnie doinwestowano szpital powiatowy, który ma nowe sale operacyjne, pracownie, laboratorium, karetki pogotowia i mnóstwo dobrego sprzętu diagnostycznego. Powiat wsparł też finansowo uruchomienie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim, dziś studenci medycyny odbywają staże w kozielskim szpitalu.  

 


sesja rady powiatu

sesja rady powiatu

sesja rady powiatu

sesja rady powiatu

sesja rady powiatu

sesja rady powiatu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rychu, taki lepszy Ryszard 29.03.2024 22:22
To dzięki PiS kadencja jest dłuższa o pół roku. To dzięki PiS i dłuższej kadencji miasta zyskały, a Kędzierzyn stracił. Nie dane było nam Partii PiS wesprzeć miasta tak mocno jak byśmy chcieli. To Wy mieszkańcy miasta tak postanowiliście. My w stolicy czekaliśmy 8 lat na wasze rozsądne decyzje i się nie doczekaliśmy. Dopiero wojna za Bugiem uwolniła miasto od benzenu z którym władza lokalna sobie nie poradziła. To dzięki nam i naszemu członkowi doktorowi inżynierowi Grzegorzowi P. nie macie ekologicznej bomby w Porcie. To dzięki Kasi i Violci Ujazd uwolnił się od ciężarówek, a Wy szybciej możecie uciekać na wschód, ale ... po co? Tylko kandydaci z ramienia PiS dadzą miastu impuls...

Ryszard 01.04.2024 08:56
Rychu, taki lepszy Ryszard, co raz bardziej odlatujesz.

Prawda 29.03.2024 20:44
Co Tudaj robi jeszcze w starostwie ? Co robią te staruszki w starostwie ? Dlaczego nic się nie zmienia w starostwie ? Bo od lat siedzą i pierdzą za naszą kasę ci sami... Czas na mądre zmiany czas na mądrych niezrzeszonych ludzi których niestety brak....... Dlatego dalej będzie upadało Kędzierzyn-Koźle...

AntyNWO 29.03.2024 20:41
A dziury w drogach jak były tak są nadal.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ