Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 08:12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Setki znaczeń – jedna idea. Słownik „Dugnad”: część 3

Norweskie słowo „Dugnad” na dobre zapisało się w słowniku mieszkańców. Dla każdego ma jednak inne znaczenie. Stało się synonimem lokalnej wspólnoty i dobrych sąsiedzkich relacji. Kojarzy się również z ważnymi społecznie inwestycjami, możliwością rozwijania własnych pasji, odkrywania talentów i zdobywania nowych umiejętności.
Setki znaczeń – jedna idea. Słownik „Dugnad”: część 3

Projekt pn. „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”  w liczbach: 

- dwa duże zadania budowlane, 

- dziesiątki inicjatyw, 

- setki spotkań, warsztatów i imprez, 

- tysiące uczestników,

- blisko 17 milionów dofinansowania. 

W dzisiejszym „słowniku” prezentujemy 4 „definicje” słowa Dugnad.

Dugnad = Trzeci sektor

Jedną z idei „Dugnadu” jest wzajemna pomoc i wsparcie, dlatego realizacja projektu nie mogła odbyć się bez zaangażowania organizacji pozarządowych, które są swoistym „układem nerwowym” społeczeństwa obywatelskiego. Członkowie stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych czynnie brali udział w przedsięwzięciach współfinansowanych z tzw. funduszy „norweskich”.

W ramach projektu doceniono i uhonorowano osoby najbardziej zaangażowane społecznie i w pomoc drugiemu człowiekowi podczas Gali Wolontariatu.

W imprezach organizowanych pod znakiem „Dugnadu” chętnie i aktywnie brali udział harcerze z kędzierzyńsko-kozielskiego hufca ZHP.

Organizacje pozarządowe prezentowały swoją działalność podczas pikniku integracyjnego na kozielskiej Wyspie. Uczestnicy imprezy odkrywali, czym na co dzień zajmuje się „Trzeci Sektor” w Kędzierzynie-Koźlu.

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” NGO-sy działające na terenie miasta mogły bezpłatnie skorzystać ze wsparcia prawników i księgowych.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych brali udział w wyjazdach studyjnych, podczas który wymieniali się doświadczeniami z innymi stowarzyszeniami działającymi w naszym kraju.

Dugnad = Dzieci i młodzież

Młodzi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogli skorzystać z wielu inicjatyw skierowanych specjalnie do nich. W ofercie znalazły się zajęcia rekreacyjne, turystyczne, edukacyjne oraz warsztaty i szkolenia. Powołano również nowe sekcje sportowe, w których mogą rozwijać się oraz realizować swoje pasje i zainteresowania.

Ogromną popularnością cieszyła się szkółka rolkarska dla dzieci. Frekwencyjnym hitem okazały się nocne przejazdy ulicami miasta w ramach „Night Skating”.

W ramach projektu „Olimpiada. Społeczni Przedsiębiorczy”  młodzież brała udział w cyklu warsztatów i szkoleń, podczas których uczyli się podstaw organizacji akcji obywatelskich. Podsumowaniem tych działań była wielka gala, podczas której nagrodzono najlepsze zespoły.

Najmłodsi doskonale bawili się podczas warsztatów sensorycznych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. W zajęciach brały także udział dzieci z niepełnosprawnościami.

Przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas zdobywali wiedzę ekologiczną w trakcie interesujących i kreatywnych warsztatów w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Jedną z nowych z sekcji dla dzieci i młodzieży uruchomionych przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji jest bowling.

Dugnad = Kultura

Pikniki, koncerty, spotkania z podróżnikami, warsztaty  - to tylko niektóre inicjatywy, które w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” uzupełniły przestrzeń kulturalną naszego miasta. Jednak największym przedsięwzięciem w tej dziedzinie było dostosowanie Domu Kultury „Chemik” dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Główna siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury wzbogaciła się o windę, znaki tyflograficzne, pokój wyciszeń oraz przystosowaną do osób niepełnosprawnych toaletę.

Podczas „Koncertu Czterech Kultur” bawiły się prawdziwe tłumy. Wydarzenie w hali "Śródmieście" zgromadziło blisko tysiąc osób. Impreza promowała kultury: romską, śląską, niemiecką i kresową.

Wiele spotkań autorskich z pisarzami, podróżnikami i innymi ciekawymi ludźmi zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna. Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.

Jedną z muzycznych gwiazd pikników integracyjnych organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” była „Orkiestra na dużym rowerze”.

Miejski Ośrodek Kultury zorganizował setki godzin warsztatów dla mieszkańców. Podczas zajęć z ceramiki wspólnie bawili się dzieci i dorośli.

Dugnad = Integracja

„Projekt Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” był dostępny dla wszystkich i nikogo nie wykluczał. Realizowane przedsięwzięcia odbywały się pod znakiem integracji w każdym wymiarze: społecznym, międzypokoleniowym, kulturalnym i sportowym.

W różnych warsztatach brali udział zarówno najmłodsi, jak i ci nieco starsi ucząc się od siebie nawzajem.

Podczas mityngu lekkoatletycznego na jednej linii startu stanęli zarówno zawodnicy klubów sportowych, jak i członkowie „Olimpiad Specjalnych”.

Podróże kształcą i integrują. Na wyjazdy bliższe i dalsze mieszkańców naszego miasta zabrał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pikniki i imprezy plenerowe zacieśniały sąsiedzkie więzi i pozwoliły na społeczną integrację.

Środki „norweskie” to również integracja miedzy samorządami. Podczas wspólnych konferencji wymieniano doświadczenia i dobre praktyki.

Projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” jest współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa w ramach Programu "Rozwój Lokalny".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ