Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 08:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Setki znaczeń – jedna idea. Słownik „Dugnad”: część 2

Norweskie słowo „Dugnad” na dobre zapisało się w słowniku mieszkańców. Dla każdego ma jednak inne znaczenie. Stało się synonimem lokalnej wspólnoty i dobrych sąsiedzkich relacji. Kojarzy się również z ważnymi społecznie inwestycjami, możliwością rozwijania własnych pasji, odkrywania talentów i zdobywania nowych umiejętności.
Setki znaczeń – jedna idea. Słownik „Dugnad”: część 2

Projekt pn. „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” w liczbach:

- dwa duże zadania budowlane,

- dziesiątki inicjatyw,

- setki spotkań, warsztatów i imprez,

- tysiące uczestników,

- blisko 17 milionów dofinansowania.

W dzisiejszym „słowniku” prezentujemy 4 „definicje” słowa Dugnad.


Dugnad = Wsparcie seniorów

Mieszkańcy 60+ mogli czuć się doskonale zaopiekowani. W ramach projektu korzystali z bezpłatnego poradnictwa terapeutów, dietetyka czy prawnika. O wzajemną integrację zadbały kreatywne warsztaty organizowane w Domach Dziennego Pobytu oraz wycieczki krajobrazowe do różnych części Polski.

Radami i wskazówkami dla seniorów służyli terapeuci z zakresu psychologii, dietetyki i rehabilitacji. Do ich dyspozycji był również prawnik.

Kilku seniorów skorzysta z bezpłatnej pomocy fachowców. W ich mieszkaniach przeprowadzone zostaną drobne prace remontowe.

Wrocław, Kudowa Zdrój, Ziemia Kłodzka, Park Ojcowski – to tylko niektóre kierunki bezpłatnych wycieczek zorganizowanych dla seniorów.

Powstałe w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” Gminne Centrum Seniora zorganizowało wiele spotkań integracyjnych adresowanych do mieszkańców 60+, w tym m.in. zabawę andrzejkową.

Grupa seniorów łamiąc stereotypy spełniła swoje marzenia o skoku ze spadochronem. 10 nestorów szybowało z głową w chmurach na wysokości ponad czterech tysięcy metrów.


Dugnad = Rozwijanie Pasji

„Dugnad” pozwała odkryć drzemiące w nas talenty. W Kędzierzynie-Koźlu zrealizowano setki godzin bezpłatnych warsztatów. Uczestnicy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów realizowali się podczas zajęć rękodzielniczych, witrażowych, krawieckich, rzeźbiarskich, z czerpania papieru i wielu innych.

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” nie tylko zorganizowano kreatywne warsztaty dla mieszkańców, ale również doposażono kilka pracowni, w tym witrażu.

Udział w zajęciach był bezpłatny, a organizatorzy zapewniali wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do ich przeprowadzenia.

Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów, którzy dzielili się swoim doświadczeniem i przekazywali cenne wskazówki uczestnikom warsztatów.

Z dużą ciekawością mieszkańcy wzięli udział w warsztatach z czerpania papieru. Stworzone przez siebie kartki ozdabiali malunkami.

Warsztaty rękodzielnicze były okazją do integracji międzypokoleniowej i rodzinnej. W zajęciach brali udział zarówno dojrzali, jak i najmłodsi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla.


Dugnad = Sport

W mieście powołano cztery nowe sekcje sportowe dla dzieci. Uczestnicy treningów swoimi umiejętnościami mogli pochwalić się podczas turnieju piłki nożnej dziewcząt czy regat kajakowych. Z kolei kilkuset biegaczy stanęło na starcie Biegu Mikołajkowego i Biegu na Powitanie Wiosny.

Cztery edycje mityngu lekkoatletycznego zgromadziły setki miłośników „królowej” sportu. W zawodach brały udział również osoby z niepełnosprawnościami.

Dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji powstała m.in. sekcja kajakowa. Jej zawodnicy już rywalizują podczas dużych imprez wodniackich.

Miłością do futbolu zaszczepiono również dziewczynki. Swoje piłkarskie umiejętności zaprezentowały podczas dwóch turniejów rozgrywanych w naszym mieście.

Rekordową frekwencję zgromadził organizowany corocznie „Bieg Mikołajkowy”. Dystans 10 kilometrów ulicami Kędzierzyna-Koźla pokonało ponad pół tysiąca osób.

Kolejną sportową inicjatywą organizowaną przez KS „Koziołek” w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu był „Bieg na powitanie wiosny”.


Dugnad = Ekologia

Warsztaty budowy domków dla owadów, wykłady z leśnikami, rejsy po Odrze w towarzystwie ornitologa czy zajęcia z recyklingu. To tylko niektóre z inicjatyw promujących potrzebę dbania o środowisko. Ponadto zorganizowano kurs dla nauczycieli i bibliotekarzy poświęcony edukacji ekologicznej.

Podczas ekologicznych warsztatów dzieci wraz z rodzicami budowali domki i hotele dla pszczół i innych pożytecznych owadów.

Dużą część zajęć związanych z ekologią zorganizowała i przeprowadziła Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu.

Walory przyrodnicze, turystyczne i krajoznawcze najbliższej okolicy przedstawiano podczas interesujących spotkań z pracownikami Nadleśnictwa Kędzierzyn.

Przez całe wakacje po Odrze kursował statek wycieczkowy. Na jego pokładzie podczas dziesięciu rejsów mieszkańcy brali udział w spotkaniach z ornitologiem, który wskazywał osobliwości przyrodnicze rzeki.

W ramach bezpłatnego cyklu szkoleń nauczyciele, pedagodzy i bibliotekarze z naszego miasta otrzymali wskazówki i porady, jak skutecznie i ciekawie prowadzić edukację ekologiczną.


Projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” jest współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa w ramach Programu "Rozwój Lokalny".


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Qwerty 21.12.2023 17:21
Ale to słodkie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ