Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 lutego 2024 15:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mężczyzna zasłabł w łazience. Pogotowie ratunkowe podejrzewało zatrucie tlenkiem węgla

Co roku wraz ze startem okresu grzewczego Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu informuje mieszkańców o niebezpieczeństwie pojawienia się tlenku węgla w naszych domach. Wczoraj wieczorem służby interweniowały na terenie miasta, gdzie podejrzewano zatrucie zabójczym czadem w łazience.
Mężczyzna zasłabł w łazience. Pogotowie ratunkowe podejrzewało zatrucie tlenkiem węgla

W poniedziałek w godzinach wieczornych pogotowie ratunkowe otrzymało zgłoszenie, z którego wynikało, że w łazience jednego z budynków mieszkalnych zasłabł mężczyzna. Z uwagi na objawy poszkodowanego, ratownicy podejrzewali obecność tlenku węgla. Na miejsce skierowano straż pożarną, która specjalistycznym miernikiem sprawdziła pomieszczenia. Nie wykryto zabójczego gazu, jednak niewykluczone, że pojawił się on wcześniej.

Tlenek węgla jest to substancja chemiczna, która powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji organicznych i nieorganicznych. Jest bezbarwnym, bezwonnym, silnie trującym gazem, nieco lżejszym od powietrza. Przyczyn jego pojawienia może być wiele - niesprawne urządzenia, niesprawna wentylacja, zaburzony ciąg kominowy i inne. 

Nieprzypadkowo tlenek węgla nazywa się cichym zabójcą. Czad nie atakuje od razu. Nie daje on żadnych symptomów, po których możemy powiedzieć o zatruciu czadem - jesteśmy senni, ospali - kojarzymy to ze zmęczeniem czy przepracowaniem. Wtedy kładziemy się spać i możemy się już nie obudzić. Każda dawka czadu grozi utratą zdrowia, a nawet życia.

Kiedy wiemy, że doszło do emisji tlenku węgla, musimy jak najszybciej otworzyć okna oraz ewakuować siebie i inne osoby z mieszkania. Jeżeli jakaś osoba została poszkodowana, dzwońmy od razu pod numer 112. Ważne jest, aby przekazać dyspozytorowi informacje o poszkodowanym oraz okoliczności zdarzenia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rychu, taki lepszy Ryszard 05.12.2023 11:32
Czujnik tlenku węgla, cena nawet od 30PLN przez znany portal zakupowy. Koszt życia, zależy kogo to od 0 do ∞

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ