Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 lutego 2024 15:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mieszkańcy sprzedają butelki, zamiast wyrzucać do śmieci. Czysty Region traci surowiec. Czy odbije się to na naszych portfelach?

Carrefour Polska we współpracy z EKO-Punktem wprowadził do niektórych sklepów butlekomaty, jeden z nich już jakiś czas temu trafił do naszego miasta. W zamian za zwrócone opakowania plastikowe i aluminiowe po napojach, sieć wypłaca swoim klientom pieniądze w postaci bonów na zakupy. W efekcie Czysty Region odbiera mniej tego typu surowców, co może mieć konsekwencje ekonomiczne.
Mieszkańcy sprzedają butelki, zamiast wyrzucać do śmieci. Czysty Region traci surowiec. Czy odbije się to na naszych portfelach?

Plany Ministerstwa Środowiska i Klimatu dotyczące wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego nieco wyprzedza sieć Carrefour Polska oraz EKO-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań. Uruchomili w niektórych sklepach Carrefour butelkomaty. Można do nich oddawać nie tylko butelki plastikowe, ale i puszki aluminiowe po napojach. Za każde oddane opakowanie sieć wypłaci klientom 15 groszy w postaci bonów, którymi od razu można zapłacić za zakupy. Taki butelkomat jest już od jakiegoś czasu również  w sklepie na Pogorzelcu i cieszy się ogromną popularnością. Są dni, że przed urządzeniem ustawiają się długie kolejki.

W dobie jak najbardziej korzystnej dla środowiska mody na bycie eko, coraz więcej osób interesuje się tematem butelkomatów, nie tylko po to, by w rozsądny sposób pobyć się plastikowych butelek, ale również nieco na nich zarobić. Idea oczywiście bardzo kusząca, jednak w rzeczywistości może odbić się na naszych portfelach. Dlaczego?

Wszystko przez poziom recyklingu, jaki musi osiągnąć firma zajmująca się odbieraniem odpadów. W sytuacji, kiedy odpady z butelkomatu trafiają do firmy zamiast do "Czystego Regionu", związek uzyskuje mniej surowca do przetworzenia. W takiej sytuacji, jeśli zjawisko będzie się nasilać, niestety mogą zostać podniesione ceny za odbiór śmieci. Oczywiście nie można tu dramatyzować, jak na razie mówimy o jednym butelkomacie, jednak jeśli pojawiło by się ich więcej w naszym mieście, skala recyklingu mogłaby się znacznie obniżyć.

Póki co Związek Międzygminny "Czysty Region" nie odnotował drastycznego spadku odpadów plastikowych i aluminiowych. Niewielki spadek jest zauważalny, jednak wynikać może również z zwiększonej świadomości społeczeństwa i ograniczeniu zakupu produktów w plastikowych opakowaniach.

- Na ten moment nie wiemy czy te butelki z butelkomatu będą gdziekolwiek wliczane czy sprawozdawane, jest dużo znaków zapytania pod tym kątem. Sam butelkomat ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony daje możliwość segregacji odpadów poza domem, motywuje konsumentów do zwrotu opakowań. Z drugiej strony zabiera ze strumienia odpadów trafiających do naszej instalacji butelki, które są sprzedawane do recyklerów. Póki skala jest niewielka nie odczuje tego instalacja, natomiast przy większych ilościach takie zjawisko będzie miało wpływ na strukturę odpadów i może wpływać na stawki za odpady w przyszłości - mówi Anna Piróg, główny specjalista ds. edukacji i kontaktu z mediami Związku Międzygminnego "Czysty Region".
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
GJ 28.11.2023 20:59
z tego można wnioskować iż czysty region zarabia x2 pobiera opłaty z odbiór śmieci i jeszcze sprzedaje te śmieci To jest złoty interes (nie darmo się mówi że to złoty śmieciowy interes)

Renatka z ZUS oddział kędzierzyn 28.11.2023 13:29
Jak będzie podwyższenie cen za odparty to już macie winnych menele bo sprzątają miasto z butelek pet

sp Wojciech Skowronski 28.11.2023 09:11
Ja to się cieszę byle czym

Ostrzegam 27.11.2023 19:16
Nie polecam pracy w czystym regionie bo tam za wzięcie dnia urlopu na żądanie zabierają premie .

Pracownik 26.11.2023 17:33
Czysty region na pewno nie narzeka na brak plastikowych odpadów. Hala nigdy nie jest pusta nawet w połowie. A są i dni że plastiki są wysypywane przed halą bo jest pełna.

jabć pis 26.11.2023 10:55
Alina Nowicz TO JAK TO JEST W CAŁEJ NORMALNEJ EUROPIE SĄ AUTOMATY NA BUTELKI I WSZYSTKIM SIĘ OPŁACA TYLKO W POLSCE SIĘ NIE OPŁACA ???????????

Irma 27.11.2023 15:04
A co się w Polsce opłaca ?NIC!!!

Ona 27.11.2023 15:14
No właśnie ,do tego juz szukają powodów by sięgnąć do kieszeni podatnika .Jeden punku i to za bony na zakupy w Carrefour, więc pewnie biorą tylko butelki tam kupione ,czy się mylę ?A przeżywają jakby coś niesamowitego zrobili .W Holandii dają od 25 do 15 c za butelkę i po 15 za puszkę

Johnny 25.11.2023 14:39
Ja tam po prostu nie kupuje w butelkach plastikowych. Do wody kupiłem butlę CO2 ( nie ten syf soda coś tam, tylko butla 5KG), i gazuje sam. A jak już od czegoś mi zostanie butelka, to myję i mam na gwoździe, przyprawy, ryż, kaszę, karmę kocią itp. Takie butelki jak się je wypełni CO2 mogą przechowywać żywność latami. Są odporne na wilgoć i upadek. Na dodatek za darmo.

antyNWO 28.11.2023 12:50
Nie ma znaczenia....i tak zapłacisz więcej za śmieci.

Rychu, taki lepszy Ryszard 24.11.2023 23:35
Brak konkurencji w śmieciach odbił się drożyzną w śmiechach, a to dzięki PiS, bo my Partia się znamy na robieniu suwerenowi dobrze.

Oszek 25.11.2023 21:29
Dzieki ze Pis w KK nigdy nie rzadzil ale zawsze mozna na nich zwalic.

disgusting 24.11.2023 22:48
Pani Nowicz, jak wiem że Pani na pewno cierpiała, jak naczelny KAZAŁ Pani to napisać. Pani nowicz, ta dziwna ,,gazeta" to nie koniec świata. Liczymy na prawdę i odkrywanie afer. Ja np dowiedziałem się o jakimś pozarze u nas od znajomych z Wrocławia, bo was nie czytam, a pożaru nie widziałe, Tymczasem z waszej narracji wynika, że koniec bliski.

Jarek taki lepszy Jaroslaw 25.11.2023 21:32
To juz lepszy Michał Natyna ktory znalazl afere w oznakowaniu drzew przy drodze.

PET 24.11.2023 13:02
Czyli podsumowując... Musimy płacić za odbiór plastików Czystemu Regionowi bo je od nas zabiera, ale... jeśli nie będzie ich od nas zabierać to będziemy płacić więcej bo będzie stratny. Czego nie rozumiecie? Wychodzi na to że Czysty Region na tym zarabia dwa razy, raz gdy płacimy za odbiór, drugi raz gdy sprzedaje plastik do ponownego wykorzystania.

Irma 27.11.2023 15:08
Czysty Region powstał aby zapewnić dobrze opłacane stołki dla elyty gminnej o tylko po to

antyNWO 24.11.2023 12:38
Kiedyś od pani z tej firmy usłyszałem, że " firma musi jeszcze dopłacać to utylizacji tych plastikowych butelek. To jest tak nie opłacalny biznes, proszę pana..." To kolejny powód to zrobienia podwyżki za śmieci...tak aby wygodniej się żyło.

Jarcyś 24.11.2023 11:29
Niech Czysty region postawi swoje butelkomaty i po problemie

z butelki polar 23.11.2023 22:45
Ale zmanipulowany artykuł :) Ma taki przekaz, że: jedynym słusznym recyklingiem jest oddawanie plastikowych butelek do czystego regionu, a nie do butelkomatu :) A przecież wrzucanie tych butelek do butelkomatu to tez jest RECYKLING! Ktoś im po prostu podbiera towar i to pewno będzie uzasadnienie podwyżek :) "A nie pisaliśmy Wam w artykule Kochani mieszkańcy, że jak będziecie oddawać do butelkomatu, to wzrośnie opłata za śmieci? Ha, sami sobie jesteście winni..." Haha

Samael 23.11.2023 22:18
W Holandii 15 lat temu juz w większości marketów i dyskontów były butelkomaty..i tak za późno je stawiają ..Polska jak zwykle 100 lat za murzynami

Anka 23.11.2023 20:11
Niestety jest to wynalazek tylko dla prywatnych gospodarstw. Jeden pojemnik na odpady koło domu mniej to obniżka kosztów wywozu przez zakład oczyszczania miasta, a sprzedaż butelek i aluminium z opakowań jako częściowy zwrot pozostałych kosztów. Czysta ekonomia i rachunek kosztów i zysków. A przy blokowiskach za to jeszcze podniosą ceny wywozu...

Alina 24.11.2023 09:24
Myślę, że Czysty Region mógłby się dogadać z Carefourem i brać od nich butelki i puszki.

cv 24.11.2023 16:55
Źle myślisz, Alinie. gdyby tak się stało oddający opakowania w butelkomacie musieliby dopłacać.

Anka 24.11.2023 14:01
I pewnie znowu za "słuszną" odpłatność usługi...

Dobromir 24.11.2023 14:35
Jakby postawił u siebie coś takiego, podejrzewam że spadłyby mu koszty odbioru u "dostawców"... Więc i koszty obsługi i utrzymania wozów. Tylko jak to zorganizować przy wspólnotach mieszkaniowych, zwłaszcza tych dużych (bo tam może to najbardziej wydajne), żeby np. uzyskać ulgę w opłacie za wywóz o wykazaną na kwicie z butelkomatu ilość?!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ