Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 09:23
Reklama
Reklama

Kędzierzynianin Miłosz Majka został trenerem siatkarskiej reprezentacji kobiet do lat 20

Pierwsze kroki stawiał w zespole juniorskim Mostostalu Kędzierzyn-Koźle, przez kilka lat pracował też z młodzieżą w naszym mieście. Ostatnio pełnił funkcję szkoleniowca w ITA TOOLS Stali Mielec, teraz poprowadzi reprezentację Polski kobiet do lat 20.
Kędzierzynianin Miłosz Majka został trenerem siatkarskiej reprezentacji kobiet do lat 20

- Znam obecne kadrowiczki. Z częścią z nich pracowałem w klubie lub w Szkole w Szczyrku. Dlatego też przystąpiłem do konkursu ogłoszonego przez Polski Związek Piłki Siatkowej – powiedział Miłosz Majka, który został trenerem kadry kobiet U20.

Pierwszym międzynarodowym sprawdzianem dla tego szkoleniowca i jego podopiecznych będą na początku stycznia mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA). Zwycięzca turnieju wywalczy awans do przyszłorocznego kontynentalnego czempionatu.

Miłosz Majka zanim trafił do siatkówki trenował piłkę nożną. Musiał być wyróżniającym się juniorem, gdyż został powołany do kadry wojewódzkiej w tej kategorii wiekowej. Na jednym z treningów zauważył go Szczepan Chodakowski i bez ogródek powiedział: „Ty, Majka, przyjdź do mnie do siatkówki!”.

Na szczęście przyszłemu trenerowi kadry kobiet U20 nie trzeba było dwa razy powtarzać i Miłosz Majka znalazł swoje miejsce w naszej dyscyplinie sportu. – Drugą osobą, która wywarła na mnie duży wpływ na początku siatkarskiej, drogi był Roman Kołodziej – podkreślił Miłosz Majka, rocznik 1983 - bardzo dla polskiej siatkówki udany.

Miłosz Majka grał m.in. w juniorach słynnego Mostostalu Kędzierzyn-Koźle i AZS-ie Politechnice Opolskiej, gdzie trenerem był Zbigniew Rektor. Nie są mu również obce występy na piasku. Razem z Marcinem Melnarowiczem zajął piąte miejsce w Akademickich Mistrzostwach Europy.

Jest absolwentem kierunku trenerskiego Wydziału Wychowania Fizycznego Politechniki Opolskiej, gdzie studiował pod okiem tak wybitnych fachowców jak Edward Superlak i Paweł Czerepok.

Wcześnie zaczął przekazywać swoją siatkarską wiedzę i doświadczenie. W latach 2007-2021 był trenerem w Publicznej Szkole Podstawowej nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu. Działalność w tej placówce łączył z pracą w SMS PZPS w Szczyrku w latach 2015-2017 oraz 2019-2021.

- Ważnym miejscem w mojej pracy szkoleniowej była Szkoła Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku, do której ściągnął mnie Grzegorz Wagner. On mnie zauważył i zaproponował współpracę. Natomiast w Szkole moim mentorem był Wiesław Popik – zaznaczył Miłosz Majka. Zresztą był II trenerem w zespole TAURON Ligi ITA TOOLS Stal Mielec, który do niedawna prowadził Wiesław Popik. Miłosz Majka pozostanie w tym klubie II szkoleniowcem.

Dwukrotnie był na mistrzostwach świata juniorek i raz na mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej, gdy reprezentację Polski prowadził trener Popik, którego był też asystentem w kadrze B seniorek. Ma również doświadczenie w pracy w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych.

W latach 2021-2023 pracował w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Stężycy i z tym klubem zdobył srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski juniorek młodszych. – Bardzo sobie cenię współpracę z Bereniką Tomsią, Dawidem Michorem i całym sztabem szkoleniowym tego klubu, który jest świetnie zorganizowany i, co ważne, ma ogromne wsparcie władz samorządowych – podkreślił Miłosz Majka.

Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) rozegrane zostaną od 3-8 stycznia 2024 w litewskich Druskiennikach i Kownie. Kadra U20 kobiet do tego turnieju będzie przygotowywać się na zgrupowaniach w Szczyrku i Olecku.

Źródło: PZPS


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ