Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 07:37
Reklama
Reklama

Grupa Azoty ZAK zakończyła ważną inwestycję na Wydziale Amoniaku. Projekt o wartości prawie 77 mln zł w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej

Na terenie Wydziału Amoniaku kędzierzyńskiej spółki Grupy Azoty zabudowano nową sprężarkę tlenu, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa procesowego oraz pracowników. Projekt o wartości blisko 77 mln zł jest elementem Nowej Koncepcji Energetycznej – jednej z ważniejszych inwestycji realizowanych obecnie w Grupie Azoty ZAK.
Grupa Azoty ZAK zakończyła ważną inwestycję na Wydziale Amoniaku. Projekt o wartości prawie 77 mln zł w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej

Kluczowym elementem zadania była wymiana wyeksploatowanych sprężarek tlenu napędzanych turbinami parowymi na nową, o napędzie elektrycznym. Zabudowa sprężarki w odrębnej hali wpłynie pozytywnie na poziom bezpieczeństwa pracowników oraz ciągłość produkcji.

W zakres prac, oprócz zakupu i montażu nowej sprężarki wraz z niezbędnym osprzętem towarzyszącym, weszły: budowa hali, doprowadzenie rurociągów z mediami do sprężarki i hali, zabudowa aparatury kontrolno-pomiarowej i systemu zasilania, włączenie sprężarki do istniejącej instalacji Wydziału Amoniaku oraz systemu sterowania i blokad.

- Zrealizowana inwestycja wpisuje się w Nową Koncepcję Energetyczną - projekt bazujący na zagospodarowaniu ciepła pochodzącego z procesu produkcji amoniaku do wytwarzania mediów energetycznych i energii elektrycznej. Jesteśmy już na finiszu jeśli chodzi o cały projekt, poziom jego zaawansowania przekroczył 90 procent – tłumaczy Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

W ramach pakietu Nowej Koncepcji Energetycznej realizowane jest ostatnie z siedmiu zadań - budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej w obszarze Jednostki Biznesowej Energetyka.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zenon 12.11.2023 12:31
Ja, jako patriota, globalny a przede wszystkim lokalny, wierzę w świetlaną przyszłość naszych Zakładów Azotowych TYLKO Z JEDNEGO POWODU - otóż w tej firmie jest taki element startegiczno-biznesowy jak PLANOWANIE KOSZTÓW z rocznym wyprzedzeniem i w dodatku z rozbiciem na miesiące. Nie ma nigdzie indziej w realnym świecie biznesowym takich magików ekonomii! I nawet widziałem proces takiego planowania - facet w DZIESIĘĆ MINUT obliczył roczne koszty jednostki organizacyjnej na zasadzie: tu dam tyle, tu tyle, tu trochę odejmę, tu zmniejszę aby głupio nie wyglądało a w ogóle to nieważne, bo i tak inni to skorygują, więc czym się przejmować. Z takimi fachowcami ten zakład nie zginie.

Zainteresowana 02.11.2023 09:54
Wspanała wiadomośc. Aż serce rośnie na widok rozwijającego się pod Zarządem PiS Zakładu. Napiszcie jeszcze proszę czy inwestycja została zrealizowana w zakładanym terminie, zgodnie z budżetem i jakie są efekty po jej uruchomieniu.

Tom 03.11.2023 17:52
Chyba straty rozwijacie, hihi

cv 01.11.2023 17:55
A ja pytam czy będzie nowy prezes?

Rychu, taki lepszy Ryszard 02.11.2023 10:36
Nie, bo kadry z nadania ministra Sasina są najlepsze. Elita, która jest bardzo poszukiwana w kraju, kolejka firm już się ustawia po obecnych prezesów z nadania PiS. Kolejka prokuratorów też.

Pracownik 01.11.2023 09:26
Awaria na amoniaku usunięta? Kto odpowiada za starty w produkcji ?

Bolo 31.10.2023 20:11
A jakie straty po rozruchu instalacji po tak długiej przerwie? Coś nie ruszyło może?

hElena 31.10.2023 12:13
Instalacja nie jest gotowa.Wszystko jeszcze rozbabrane.Więc jakie to zakończenie inwestycji? Wleką się latami te nowe projekty.Elektrociepłownia,Wodór,Zagospodarowanie ciepła.Działa już coś i pracuje?

Pracownik ZAK 01.11.2023 09:25
Masz rację. Kto pracuje w ZAK wie jak wyglądają szumne "inwestycje". Propaganda...

Zenon 12.11.2023 12:54
Nie opowiadajcie głupot, bo inwestycje i plany są poważne! Otóż członek zarządu Bolesław G. wymyślił, że barką, po ultra nowoczesnym szlaku żeglugowym jakim jest reka Odra, będzie woził wodór produkowany w Azotach do Wrocławia. Po co? Do stacji tankowania pojazdów wodorowych, których we Wrocławiu nie ma, ale od czegoś trzeba przecież zacząć. Potem ta barka popłynie do Polic, tam zatankuje propylen, który przywiezie do Kędzierzy na wydział OXO. Taka barka obróci tam i z powrotem w jakieś 12 dni. Ile propylenu przywiezie, to nie wiadomo, ale przywiezie. Widzieliście kiedyś takiego wizjonera, jak Pan Bolsław?!

Zdzisław 56 13.11.2023 10:28
Ja widziałem! Przewielebny Ojciec Tadeusz wybudował w Toruniu za publiczne pieniadze elektrociepłownię grotermalną zasilaną gazem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ