Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 13 czerwca 2024 09:12
Reklama
Reklama

Nasi strażacy ćwiczyli w Rudzińcu. Szkolili się z technik gaszenia pożarów w lasach

14 września 2023 roku w leśnictwie Centawa na terenie Nadleśnictwa Rudziniec odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Centawa 2023”, które dotyczyły wielkopowierzchniowego pożaru lasu.
Nasi strażacy ćwiczyli w Rudzińcu. Szkolili się z technik gaszenia pożarów w lasach

W ćwiczeniach udział brały kompanie gaśnicze Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego „Opole” i „Kędzierzyn-Koźle” oraz jednostki Komendy Powiatowej PSP w Strzelcach Opolskich i jednostki OSP z terenu powiatu strzeleckiego. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości prowadzenia działań gaśniczych przez związki taktyczne Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dostarczanie wody na duże odległości w trakcie pożaru lasu.

W związku z rozwojem pożaru oraz niewystarczającymi siłami z terenu powiatu strzeleckiego do działań skierowano kompanie gaśnicze z powiatu opolskiego, kędzierzyńsko-kozielskiego i krapkowickiego. Zadaniem zadysponowanych zastępów była budowa punktu czerpania wody na zbiorniku wodnym „Gajdowe” i leśnym punkcie czerpania wody  oraz dostarczenie wody na odległość 2500 metrów oraz przygotowanie obrony z wydatkiem 3200 litrów wody na minutę. 
W trakcie ćwiczeń powołano sztab Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Opolskich, który stanowił wsparcie działań kierującego działaniem ratowniczym. Wsparciem działań kierującego byli również strażacy, którzy wyposażeni w bezzałogowe statki powietrzne na bieżąco przekazywali obraz z terenu działań do sztabu. Dzięki temu kierujący działaniem ratowniczym oraz członkowie sztabu mogli na bieżąco śledzić postępy działań oraz weryfikować podjęte decyzje.

W ćwiczeniach łącznie udział brało ponad 179 strażaków i 35 pojazdów, a także przedstawiciele Nadleśnictwa Rudziniec, Policji.
Opracowanie: bryg. Piotr Zdziechowski KP PSP w Strzelcach Opolskich
Zdjęcia: mł. kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy OKW PSPPodziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Realista 16.09.2023 07:07
No nie, poważnie!!!! Kto to wymyślił i z czyich pieniędzy organizuję się takie zloty? W dobie internetu wymyślać takie kosztowne zabawy to jak defilada w stolicy a przyjdzie co do czego to klops.😭

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ