Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 14:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W niebieskich czapkach przejdą ulicami miasta, aby zamanifestować walkę z przemocą. Każdy z nas może dołączyć

Niebieska czapka stała się symbolem walki z nienawiścią i przemocą. Wszystko to dzięki akcji społecznej „Hat Not Hate”, która prężnie się rozwija również w naszym mieście. Już 2 października w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy odbędzie się marsz w niebieskich czapkach przeciw przemocy, w którym może wziąć udział każdy z nas. To będzie wielki finał tej niezwykłej akcji.
W niebieskich czapkach przejdą ulicami miasta, aby zamanifestować walkę z przemocą. Każdy z nas może dołączyć

#HatNotHatePL to kampania przeciwko przemocy, której symbolem są ręcznie robione niebieskie czapki. Niebieski to kolor uważności, pokoju i solidarności. Inicjatorką akcji w naszym mieście jest Aleksandra Dronia z fundacji Wychowanie Dla Pokoju, która zaraziła wiele osób miłością do dziergania niebieskich czapek. Więcej o samej akcji i jej początkach poczytacie tu

Odkąd akcja rozwija się w naszym mieście przyłączyły się do niej dwie szkoły z Kędzierzyna-Koźla Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10.

- Szukałam w Internecie organizacji pozarządowej z którą moglibyśmy jako szkoła nawiązać współprace, poznałam Olę i dowiedziałam się o projekcie "Hat Not Hate". Stwierdziłam, że musimy do niej dołączyć i przedstawiłam pomysł dyrekcji. Dzieci naprawdę bardzo szybko się wkręciły i chętnie dziergały - mówi Dobrosława Tokarska, pedagog szkolny w Publicznej Szkole Podstawowej nr 10

- Gdy moja pani pedagog opowiedziała mi o tej akcji, postanowiliśmy, że również nasza szkoła musi do niej dołączyć. Byłam zaskoczona z jakim zapałem dzieci tworzyły czapki - dodaje Karolina Pietrzyk dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10.

- Od września minionego roku część naszych nauczycieli jest w tę akcję zaangażowana bardzo mocno. Niektóre zajęcia w świetlicy były poświęcone umiejętności dziergania. To było połączenie dwóch umiejętności, kształtowanie postaw i  jednocześnie działania rozwijające zdolności manualne. Równolegle była prowadzona edukacja społeczna dotycząca postaw. Akcja nie dość, że kreuje pewne zachowania, to po przez symbol jednocześnie je wymusza. Po roku naszej wspólnej pracy przyszedł czas na finał. Cieszymy się, że dołączył do akcji również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, nie ma przecież lepszego narzędzia do promowania postaw pokojowych i zdrowej rywalizacji jak sport – mówi Wojciech Czapla, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9.

Pandemia i czas tuż po niej nie zniechęciła Oli do kontynuowania, rozwijania i udoskonalania akcji w naszym mieście i już 2 października odbędzie się drugi finał tej niezwykłej inicjatywy.

- Pamiętam jak w 2019 roku amerykańska organizacja "Hat Not Hate" szukała wolontariuszy do robienia niebieskich czapek. Tak bardzo mi się tak akcja spodobała, że napisałam do nich wiadomość, czy możemy akcję również na naszym polskim gruncie zaadoptować. Odpowiedzieli mi, że jasne, mogę i zależy im, aby szerzyć akcje na cały świat, bo hejt się strasznie rozlewa i trzeba działać. Tak też zrobiłam i pierwszy finał odbył się w 2019 roku w II Liceum Ogólnokształcącym - mówi Aleksandra Dronia, prezes fundacji Wychowanie dla Pokoju

Przemarsz rozpocznie się 2 października koło godziny 10.00 w Parku Orderu Uśmiechu i zakończy się w Hali Sportowej „Śródmieście”. To właśnie tam odbędzie się uroczyste podsumowanie akcji z wieloma niespodziankami.

- Nie wszyscy muszą mieć niebieskie czapki, niestety aż tak dużej ilości ich nie mamy, jednak wystarczy jakiś niebieski akcent, aby zjednoczyć się z nami i wesprzeć inicjatywę. Jeśli ktoś nie będzie mógł fizycznie wziąć udział w marszu to może poprzeć ją w mediach społecznościowych. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie w niebieskiej czapce i oznaczyć  #hatnothatepolska lub @hatnothatepolska - zaznacza inicjatorka. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jola 15.09.2023 08:14
Przy okazji namalować kwiatki i znowu półśrodki. Pierdoły,pozory.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama