Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 14:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wojewoda Sławomir Kłosowski wprowadził zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Przy ujściu do Kanału Kędzierzyńskiego postawiono zaporę

Kolejne działania służb w sprawie śniętych ryb pojawiających się w wodach Kanału Gliwickiego. Dziś wojewoda opolski Sławomir Kłosowski wydał rozporządzenie porządkowe, na mocy którego zakazano korzystania z wód Kanału Gliwickiego na odcinku od granicy z województwem śląskim do śluzy Nowa Wieś.
Wojewoda Sławomir Kłosowski wprowadził zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Przy ujściu do Kanału Kędzierzyńskiego postawiono zaporę

Komunikat wojewody Sławomira Kłosowskiego:

Dziś w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa w przedmiocie sytuacji na Kanale Gliwickim. W konferencji brali udział: Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Stanisław Potoniec, dyrektor RZGW w Gliwicach Mirosław Kurz, naczelnik Wydziału Planowania Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu st. kpt. Roman Wyszka, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Wojciech Jarczak oraz Wojewódzki Komendant Państwowej Straży Rybackiej Maria Niedziółka.

Wojewoda wskazał, że sytuacja jest pod stałą i bieżącą kontrolą od chwili powzięcia pierwszych sygnałów o przypadkach śnięcia ryb. Od piątku Wojewoda zwoływał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, gdzie analizowano sytuację i debatowano jak przeciwdziałać śnięciu ryb oraz ograniczyć szkody powstałe w wyniku zdarzeń na Kanale Gliwickim. Zarówno w sobotę, niedzielę jak i dzisiaj odbyły się kolejne posiedzenia WZZK. W sobotnim posiedzeniu WZZK uczestniczyli także (w formie wideokonferencji) przedstawiciele Dolnośląskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podległe Wojewodzie Opolskiemu służby monitorują sytuację z dnia na dzień, z godziny na godzinę. Wody podlegają lustracji i są patrolowane. Ze względu na bezpieczeństwo działania na wodzie są prowadzone wyłącznie w ciągu dnia; w nocy nie odbywają się żadne rejsy. Pobierane są próbki wody do badań (podjęto działania mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na wyniki tychże badań). Służby odsyłają do laboratorium także odłowione ryby. Informacje są przekazywane na bieżąco właściwym organom i służbom w celu zapewnienia jak najszybszej reakcji na zdarzenia. Organy administracji rządowej (jak również podległe im służby, policje i straże) na bieżąco rzetelnie informują opinię publiczną o zaistniałych faktach m.in. za pośrednictwem Facebooka oraz oficjalnych stron urzędowych. W żadnym wypadku nie są podejmowane działania zmierzające do zatajania jakichkolwiek faktów związanych z sytuacją na Kanale Gliwickim.

Działania służb na wodach II Sekcji Kanału ograniczono do minimum poprzez zaangażowanie jak najmniejszej niezbędnej liczby sprzętu. Taka organizacja działań ma na celu ograniczenie rozprzestrzenienia się złotej algi oraz zapobieganie mąceniu wody.

Wojewoda Opolski wydał również Rozporządzenie Porządkowe NR 0510/P/29/2023 r. w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód Kanału Gliwickiego (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego z 2023 r. poz. 2709). Na dzisiejszym (11.09.2023 r.) WZZK podjęto decyzję o postawieniu zapory z biostabilizatora przy ujściu Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Glupek wioskowy 13.09.2023 07:05
Może wreszcie trzeba odkryć i ukarac Truciciela!?

Realista 12.09.2023 07:36
Ja już nic nie rozumiem!!!!raz napowietrzanie bo jest przyducha,raz nie plywacie aby nie na tleniać.czy nie prościej i szybciej byłoby w deszczowe dni przegonić tą wodę do Bałtyku?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama