Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 07:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szkło szkłu nierówne - czyli co powinno trafiać do zielonego pojemnika i jakich błędów unikać w segregacji szkła

Wydawałoby się, że szkło to jeden z najprostszych do segregacji odpadów, a jednak wciąż popełniamy przy tym wiele rażących błędów. Jako surowiec wtórny, szkło można przetapiać niemal bez końca, nie tracąc przy tym na jego jakości. W jaki sposób więc przygotować je odpowiednio do segregacji?
Szkło szkłu nierówne - czyli co powinno trafiać do zielonego pojemnika i jakich błędów unikać w segregacji szkła

Najczęstsze błędy w segregacji szkła

W zabudowie wielorodzinnej, gdzie szkło odbierane jest z zielonych pojemników, najczęściej spotykanym błędem w segregacji tej frakcji jest wyrzucanie odpadów szklanych w woreczkach foliowych. Pamiętajmy – woreczki foliowe to odpad, który powinien trafić do żółtego pojemnika. Takie zanieczyszczenia frakcji szklanej obniżają wartość surowca i utrudniają jej dalsze zagospodarowanie, w tym recykling.

Każde opakowanie szklane, takie jak słoik czy butelka, powinno być pozbawione plastikowych czy metalowych wieczek. Co ważne, nie ma konieczności mycia opakowań, ani usuwania z nich papierowych etykiet. Z tym poradzi sobie już sortownia.

Do zielonych pojemników na szkło należy więc wrzucać słoiki i butelki, np. po jedzeniu czy napojach, ale również szklane opakowania po kosmetykach, uprzednio przygotowane do segregacji.

Szkło szkłu nierówne

Niestety wciąż można spotkać się z tym, że do pojemnika na szkło wrzucamy kieliszki, szklanki czy naczynia żaroodporne. Należy pamiętać, że produkty te mają zupełnie inną temperaturę topnienia niż szkło opakowaniowe (np. ze słoików czy butelek), dlatego powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Ta sama zasada obowiązuje przy szkle okiennym. Potłuczoną szybę należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane lub od razu przetransportować do PSZOK. 

Drugim przykładem złego sortowania produktów w tym przypadku są naczynia wykonane z porcelany, fajansu i ceramiki. Pamiętajmy, że nie jest to szkło, chociaż tak może nam się kojarzyć. Produkty te należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

Znicze i lustra również powinny trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane, tak samo jak doniczki czy szkło okularowe. W przypadku żarówek i świetlówek bywamy często nieostrożni. Te produkty należy oddać do określonego punktu, np. sklepu budowlanego, ale również do PSZOK. Do pojemnika na szkło nie wrzucamy także termometrów, z uwagi na obecność rtęci. Jest to produkt niebezpieczny dla zdrowia.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, do jakiego pojemnika na odpady wyrzucić konkretny produkt, skorzystaj z wyszukiwarki http://www.czystyregion.pl/wyszukiwarka-rodzajow-odpadow.html, która nie pozostawi już żadnych wątpliwości. W ten sposób przyczynisz się do dbania o środowisko naturalne i ekologię!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Lojtnant Gołąbo 31.07.2023 23:17
Tu brzoza tu brzoza. Dziwne i tajne składowiska niebezpiecznych śmieci z Niemiec zwożonych do Polski to jedno STOP Nie mniej ważne jest, jakie za tym procederem szły łapówki dla..?

Nie dla wyzysku 31.07.2023 14:05
To się nazywa DARMOWA SIŁA ROBOCZA! Ja mam posortować, zapłacić a wy będziecie mi mówić "Takie zanieczyszczenia frakcji szklanej obniżają wartość surowca" Posortuj ie i zwiększycie wartość, nie za sortowanie trzeba zapłacić, wy chcecie darmowej siły roboczej!

😕 30.07.2023 13:21
Kiedyś bardzo popularne było hasło "PO to dno"😕 Wiele osób bardzo się oburzało, ale coraz więcej ujawnianych faktów - tylko PO-twierdza że jest to prawdą 🧐 Wróble też coraz GŁOŚNIEJ ćwierkają, że również w innych miejscowościach powiatu KK , dziwnych składowisk niemieckich niebezpiecznych odpadów - jest całkiem sporo 🥴💀😳 A miasteczko NIEmożliwości jest tylko czubkiem góry lodowej

Arkadiusz 30.07.2023 07:37
Nie kochana redakcjo szkło to szkło, ma głęboko w poważaniu dalszą segregację. Za 300zł za czteroosobową rodzinę i wywożenie śmieci raz na miesiąc, nie mam zamiaru przejmować się niczym więcej, ani rodzajem plastiku, styropian to też tworzywo sztuczne, ani gatunkiem papieru.

Antek 29.07.2023 20:54
Niech to w niemczech segregują tam jest ekologia ktura polega na tym że wywala sie za płot czyli do Polski by u siebie mieć super.

Berlin 30.07.2023 17:18
Mieszkam w Berlinie i segreguję śmieci na bieżąco a jeżeli jakieś śmieci trafiają do Polski to można podziękować tylko Polakom którzy zarobkowo sprowadzają śmieci z Niemiec

Berlin 30.07.2023 20:30
W Niemczech nikt do Polski śmieci nie wyrzuca, tylko Polacy sprowadzają śmieci żeby zarobić z Niemiec

Julek 29.07.2023 07:24
Kogos dobrze pokrecilo! Ja mam siedziec w domu przygotowywac odpady do wyrzucenia i jeszcze mam za to placic i to nie mało!

op 26.07.2023 17:09
Ja mam wątpliwości. Zastanawiam się czy jeszcze jakikolwiek odpad wrzucać do pojemników, ponieważ mogę popełnić błąd. Jakieś straszne fox pa. Takie to wszystko skomplikowane. Czy może zaraz jechać ze swoimi śmieciami do sortowni. Tam mi to wszystko odpowiednio posortują, ja zapłacę, podziękuje i wszyscy będą hapy.

😕 27.07.2023 11:53
Nie do sortowni, nie do sortowni!!!! 😕 Najlepiej jechać do Niemiec i tam wyrzucać śmieci jak leci 😃 I tak przecież te śmieci wrócą do miasteczka NIEmożliwości 😁 A będą zmieszane że ho ho, a może i jeszcze lepiej 🤭 PO-tem jakiś przypadkowy pożar i PO utylizacji 😳 i PO krzyku z segregacją 😎

Ja 31.07.2023 11:46
Kiedyś było fajnie, prawda? Można było porzucić śmieci GDZIEKOLWIEK. Co najważniejsze, nie trzeba było za to PŁACIĆ

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ