Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 19:27
Reklama
Reklama
Reklama

To uczniowie wyróżnili liceum! Mimo ataków cieszą się z bycia Szkołą Przyjazną LGBTQ+. Dziś odebrali tytuł

To uczniowie wyróżnili liceum! Mimo ataków cieszą się z bycia Szkołą Przyjazną LGBTQ+. Dziś odebrali tytuł
Dominik Kuc, koordynator Rankingu Szkół Przyjezdnych LGBTQ+ odwiedził dziś I Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu, aby wręczyć tytuł Bezpiecznej Szkoły 2023. Wyróżnienie nadane przez młodzież w rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ z dumą przyjęła na swoje ręce dyrektor kozielskiego ogólniaka.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt zainicjowany przez warszawskiego aktywistę, Dominika Kuca w 2018 roku. Na początku w rankingu brali udział tylko młodzi ludzie z Warszawy. „Bezpieczna Szkoła” to hasło, które stało się tematem przewodnim kampanii.

I Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu znalazło się na ósmym miejscu w dziesiątce najlepszych w Polsce. Decyzję o tym, która szkoła będzie w gronie wyróżnionych, podjęto na podstawie zgromadzonych 20 tysięcy ankiet od uczniów ze szkół średnich. Uczniowie byli pytani o to, jak się czują w szkole, czy mogą liczyć na wsparcie, czy doświadczali dyskryminacji i czy mogą w szkole nosić symbole LGBT.

Do Kędzierzyna-Koźla przyjechał Dominik Kuc, aby osobiście pogratulować dyrektor placówki i wręczyć jej tablicę Bezpieczna Szkoła 2023.

- Szkoła Przyjazna LGBTQ+ to szkoła przyjazna różnorodności, otwartości, osobom neuroróżnorodnym, z innych mniejszości, niepełnosprawnym. Ranking pokazuje nie jeden dzień pracy, ale budowanie atmosfery przez cały rok szkolny. Dlatego zależy nam, aby to młodzi ludzie sami ocieniali szkoły, żeby to ich głos wybrzmiał - mówi Dominik Kuc, koordynator projektu Szkoła Przyjazna LGBTQ+.

W odniesieniu do ostatnich wydarzeń przed budyniem szkoły Dominik zaznaczył, że odczuwa wpływy kampanii wyborczej, z drugiej strony przypomina, że zapewnienie bezpieczeństwa każdej osobie w szkole jest ugruntowane w prawie polskim. To bezpieczeństwo powinno być najważniejsze, nikt nie powinien czuć się dyskryminowany.

- Naszym zdaniem ranking nie powinien być wykorzystywany politycznie. Apelujemy o rolę wychowawczą szkół, wsparcie i pomoc, gdy tylko jest potrzebna. Jestem przekonany, że takie sytuacje jak te, które dotknęły szkołę w Kędzierzynie-Koźlu, świadczą o osobach, które ten szum próbują wywołać. Dyplom i tablica jest od uczniów, bo to oni ocenili. Jeśli kogoś razi fakt, że szkoła jest placówką bezpieczną, to jest to tylko słaba próba wywołania kontrowersji, nie dostrzegająca prawdziwej idei rankingu- dodaje Dominik.

- Młodzież głosując na nas w rankingu pokazała, że jesteśmy dorosłymi, którym można zaufać i to jest dla nas bardzo ważne, jest to niezwykle cenny przekaz i za to im bardzo dziękuję. Jestem dziś bardzo dumna z naszej młodzieży, z ich proaktywnej postawy, ale również z naszych nauczycieli, bo gdyby nie ich ciężka praca i postawa, dzięki której młodzież postrzega nasza szkołę jako bezpieczną, to nie bylibyśmy w tym rankingu - mówi Małgorzata Targosz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu.


346168782_3497412870505278_946054921133607497_n

346168782_3497412870505278_946054921133607497_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ