Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 września 2023 22:56
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Coraz trudniejsza sytuacja w związku z grypą ptaków. W Kobylicach padło około 200 mew

Coraz trudniejsza sytuacja w związku z grypą ptaków. W Kobylicach padło około 200 mew
W związku z coraz trudniejszą sytuacją dotyczącą grypy ptaków, wojewoda opolski wprowadził bardziej restrykcyjne środki dotyczące utrzymywania drobiu i innych ptaków na naszym terenie. Ma to związek m.in. z przypadkami pomoru mew śmieszek. Około 200 martwych ptaków tego gatunku znaleziono przy wyrobisku w Kobylicach (gmina Cisek).

Wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N1 u ptaków z gatunku mewa śmieszka stwierdzono na terenie miejscowości Kobylice, gmina Cisek w dniu 05.05.2023r. W związku ze stwierdzonym ogniskiem choroby, a także ogniskami wykrytymi w powiecie nyskim oraz krapkowickim Wojewoda Opolski wydał rozporządzenie nr 0510/P/13/2023 z dnia 8 maja 2023r. w sprawie strefy objętej zakażeniem w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich na terenie powiatów nyskiego, krapkowickiego, brzeskiego, opolskiego, strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego (Dz. Urz. Województwa Opolskiego poz. 1680).

Ze względu na niestabilną sytuację epizootyczną w zakresie grypy ptaków panującą obecnie na terenie województwa opolskiego, rozporządzenie Wojewody Opolskiego wprowadza w strefie objętej zakażeniem bardziej restrykcyjne środki niż te, które obowiązywały dotychczas na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w związku ze stwierdzeniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie sąsiadującego powiatu raciborskiego. Rozporządzenie Wojewody Opolskiego nr 0510/P/13/2023 z dnia 8 maja 2023r. oprócz nakazu utrzymywania, karmienia oraz pojenia drobiu w zamknięciu wprowadza nakazy stosowania określonych zasad bioasekuracji przez osoby utrzymujące i obsługujące stada drobiu oraz  reguluje sposób postępowania z paszą dla drobiu oraz nawozami naturalnymi pochodzącymi od drobiu. W okresie obowiązywania rozporządzenia na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego nie będzie można organizować wystaw czy konkursów z udziałem ptaków.

Do objawów, które powinny zaalarmować hodowcę drobiu należą przede wszystkim zwiększona śmiertelność wśród ptaków, nagle występujący i znaczny spadek nieśności (w przypadku niosek) i przyrostów masy ciała (w przypadku brojlerów), spadek pobierania przez ptaki paszy i wody.  Wysoce zjadliwa grypa ptaków, w zależności od podtypu i sezonowej zjadliwości, a także gatunku drobiu dotkniętego chorobą, może również dawać objawy w postaci objawów nerwowych (drgawki, skręty szyi, paraliż kończyn, niezborność ruchów), duszności, biegunki, wystąpienia zasinień i wybroczyn. Przypadki podejrzenia choroby należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu.

Osoby utrzymujące drób, które dotychczas nie dopełniły tego obowiązku, powinny zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu miejsca jego utrzymywania.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama