Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 lutego 2024 14:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Grupa Azoty ZAK poradziła sobie w trudnym czasie. 2022 rok spółka zakończyła ze sporym zyskiem

Grupa Azoty ZAK poradziła sobie w trudnym czasie. 2022 rok spółka zakończyła ze sporym zyskiem
Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła w IV kwartale 2022 roku skonsolidowany wynik netto na poziomie minus 40,7 mln zł i przychody ze sprzedaży w wysokości 853 mln zł, przy wyniku EBITDA wynoszącym minus 12 mln zł.

Cały rok 2022 grupa kapitałowa Grupy Azoty ZAK S.A. zamknęła zyskiem w wysokości 491 mln zł i przychodami na poziomie 4,7 mld zł, przy wyniku EBITDA wynoszącym 699 mln zł i marży EBIDTA na poziomie 14,9%.

Kluczowym czynnikiem determinującym uzyskane w 2022 roku wyniki finansowe była zbrojna agresja Rosji na Ukrainę i jej następstwa. Rekordowe ceny gazu ziemnego doprowadziły do znacznego obniżenia rentowności produkcji w drugim półroczu, w obu kluczowych Segmentach działalności Spółki.

W związku z brakiem możliwości przełożenia cen gazu na cenę produktu finalnego, w III kwartale podjęto decyzję o czasowym ograniczeniu produkcji w obszarze Segmentu Agro. W wyniku agresji Rosji na Ukrainę Segment Oxoplast utracił kluczowy kontrakt na dostawę propylenu, głównego surowca do produkcji. Sytuacja geopolityczna stała się determinantem braku realizacji planu sprzedaży Segmentu Oxoplast w ujęciu ilościowym. Rekordowe poziomy osiągały ceny surowców energetycznych. Ponadto Spółka zmagała się ze skutkami inflacji oraz rosnącymi kosztami stałymi w działalności operacyjnej.

- Konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę były odczuwalne w obu kluczowych segmentach produktowych Grupy Azoty ZAK S.A. Segment Oxoplast z dnia na dzień stanął przed wyzwaniem zabezpieczenia głównego surowca do produkcji, co udało się dzięki opracowaniu i wdrożeniu polityki krótkoterminowego planowania operacyjnego. Ponadto, z uwagi na postój remontowy i obowiązującą Siłę Wyższą, instalacje Segmentu były zatrzymane przez okres trzech miesięcy. W Segmencie Agro zdecydowano o czasowym ograniczeniu produkcji, co stanowiło odpowiedź na istotny wzrost cen gazu ziemnego. Mimo odciążeń instalacji osiągnięty przychód jest wyższy niż zaplanowany. Obawy o dostępność podstawowego surowca oraz ograniczenia podaży na rynku doprowadziły do wzrostu cen produktów nawozowych, a nadwyżki finansowe wypracowane w I półroczu pozwoliły na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników pomimo pogorszenia się sytuacji rynkowej w II półroczu 2022 roku. Nasza spółka podjęła odpowiednie działania w niezwykle trudnych, bezprecedensowych warunkach, wykorzystując dywersyfikację biznesu - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Segment Agro

IV kwartał 2022 roku w Segmencie Agro charakteryzował się stratą ze względu na ograniczenia produkcyjne spowodowane wydłużonym postojem remontowym oraz wciąż wysokimi cenami gazu ziemnego. Jednocześnie popyt rynkowy uległ znaczącemu wyhamowaniu na skutek wyczekiwania odnośnie kształtowania się cen po rekordowych wzrostach w III kwartale 2022 roku. Dodatkowo sytuację rynkową komplikowało zwiększenie importu produktów spoza Europy.

Wypracowana w IV kwartale 2022 roku marża EBITDA Segmentu Agro ukształtowała się na poziomie 2,5%.

Segment Oxoplast

Bardzo wysokie koszty wytworzenia produktów Segmentu Oxoplast, wynikające z cen surowców, znacząco wpłynęły na obniżenie rentowności w II połowie 2022 roku. Europa stała się regionem o najwyższych kosztach produkcyjnych, co dodatkowo ograniczyło możliwości sprzedażowe, sytuację pogorszyła również dostępność taniego towaru z importu. W konsekwencji klienci drastycznie ograniczyli produkcję, a tym samym zapotrzebowanie na wyroby Segmentu Oxoplast, utrzymując minimalne poziomy zapasów.

W IV kwartale 2022 roku utrzymywały się negatywne tendencje po stronie popytu, a zbliżający się koniec roku dodatkowo obniżył aktywność handlową kupujących. Wynikało to w dużej mierze ze spowolnienia na rynku, zapasów produktów u klientów oraz utrzymujących się wysokich cen surowców.

Marża EBITDA Segmentu Oxoplast w IV kwartale 2022 roku ukształtowała się na poziomie minus 21,5%.

Energetyka

W IV kwartale 2022 r. Urząd Regulacji Energii przyznał Grupie Azoty ZAK S.A. rekompensatę w wysokości 2,24 mln zł, należną w oparciu o system rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.

W 2022 roku Spółka otrzymała 2 świadectwa efektywności energetycznej o łącznej wartości 233,638 TOE.

Inwestycje

W 2022 roku w kędzierzyńskiej spółce zakończono budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR II). Sfinalizowano również dwa zadania w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej, na terenie Wydziału Amoniaku: modernizację węzła półspalania i wymianę kotła E-102 oraz przegrzewacza pary E-117. Oddano również do użytku instalację fotowoltaiczną o mocy 1MW. Ponadto zawarta została umowa z generalnym wykonawcą Laboratorium Paliw Alternatywnych. Nakłady inwestycyjne Spółki poniesione w 2022 roku to 262 mln zł.

Źródło: Grupa Azoty ZAK S.A.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
🇨🇵 ℤ𝔸𝕂𝕊𝔸 🇨🇵 14.04.2023 23:51
Słabiutko ta nasza gra wyglądała w tym pierwszym secie. Śłabe przyjęcie, mało gry środkiem. Kluczowa okazała się zagrywka Bednorza jak poszły dwie serie po kilka punktów, bo bez niej by było kiepsko. W drugim secie znowu bezsensownie zagrana końcówka przez naszych i przegrany set na własne życzenie. Śliwka kiwnął w aut i Zaksa zaczęła tracić punkty. Potem dostał jeszcze dwie czapy a na końcu jeszcze Bednorza zablokowali. A set powinien być pod kontrolą. Zamiast się sprężyć to znowu niepotrzebnie przedłużą się ten spektakl. W trzecim secie wyrównana gra ale głównie dzięki naszym prostym błędom. Bednorz trzy razy się pomylił w ataku z dobrych piłek i zamiast sporej przewagi wynik jest na styk. Ale przynajmniej zagrywką odrobiał te stracone punkty. Dobrze, że w drugiej części tego seta kozły trochę odskoczyły. Pocisnęli zagrywką i odrzucili Warszawę od siatki. Do tego dobrze pograli blokiem. Pewne zwycięstwo w tym secie po kolejnym asie Bednorza. Po wyrównanym początku czwartego seta znowu znaczynają nasi nie kończyć swoich akcji i już mają cztery punkty straty. Walą po autach i tracą kolejne punkty. Jeszcze im chyba mało tej gry. Zaczynają kozły puchnąć. Rozbija nas Warszawa w końcówce tego czwartego seta. Wyszła Zaksa z pełnymi galotami na tego piątego seta i już trzy punkty straty na pierwszej przerwie dla naszuvh. Ale tracimy te punkty przez głupie błędy. Trzy punkty straty przy zmianie stron. Jak potrzebna naszym zagrywka to walą w siatkę. Trzeba odrabiać straty w końcówce ale nic z tego nie wyszło. I przerżnęli ten mecz. Niepotrzebnie tego drugiego seta zawalili w końcówce po głupio straconych czterech punktach a mogli już odpoczywać po trzech setach i szykować się na półfinał. Jutro mogą się znowu słaniać na nogach. Ciężko o porządną regenerację jak znów było dwie i pół godziny gry i do tego porażka. Trzeba wszystko zrobić żeby jutro jakoś wygrać ten mecz i odetchnąć przynajmniej tydzień przed półfinałem. W przypadku kolejnej porażki piąty mecz będzie w środę i znowu większe zmęczenie i mało odpoczynku. Nie będzie już czasu na solidną regenerację. A Resovia może się spokojnie już przygotowywać do półfinałów. Mieli tylko 10 setów rozegranych w ćwierćfinale a nasi już 15 i kolejny mecz przed nimi. Do tego nie wiadomo czy ostatni.

jola 14.04.2023 23:24
Czemu kamery pokazywały garstkę kibiców i to może trzy razy?Komentujący byli za warszawką, szkoda że nasi nie postarali się na tyle, by te warszawskie łajzy dostały nauczkę

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ