Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:20
Reklama
Reklama
Reklama

Radni klubu PiS chcieli podjąć uchwałę w obronie Jana Pawła II. Większość wycofała ją z obrad

Radni klubu PiS chcieli podjąć uchwałę w obronie Jana Pawła II. Większość wycofała ją z obrad
W porządku obrad dzisiejszej sesji rady miasta Kędzierzyna-Koźla znalazł się projekt uchwały autorstwa radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie obrony dobrego imienia papieża św. Jana Pawła II.

To echa głośnego reportażu TVN stawiającego tezy o zaniechaniach Jana Pawła II wobec zjawiska pedofilii w kościele. Radni klubu PiS skierowali na czwartkową sesję rady miasta Kędzierzyna-Koźla projekt uchwały w sprawie "wyrażenia oświadczenia dotyczącego obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II". Zaczyna się ono od potępienia "medialnej nagonki".

"Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, który jest wielkim autorytetem dla Polaków oraz społeczeństw całego świata, dla nas wszystkich. Musimy stanąć po stronie prawdy, nie komunistycznego oszustwa" - piszą radni PiS. Z całym uzasadnieniem wniosku można zapoznać się tutaj.

Projekt nie trafił jednak pod głosowanie. Radny Adam Oczoś, szef klubu radnych Sabiny Nowosielskiej-Koalicji Obywatelskiej, złożył wniosek, aby zdjąć go z porządku obrad. Jak argumentował, wraz z klubem sprzeciwia się, aby całą sprawę, jak i postać Jana Pawła II, wykorzystywać w bieżącej walce politycznej.

- Stanowczy sprzeciw budzi próba instrumentalnego wykorzystania postaci Jana Pawła II do celów kampanii wyborczej jednej z partii politycznych. Nie zgadzamy się na zawłaszczenie pamięci wybitnej postaci kościoła katolickiego przez ludzi, którzy są dalecy od realizowania papieskiego nauczania w praktyce - mówił Adam Oczoś. Całość oświadczenia tutaj.

Sprzeciw wobec zamiaru wycofania projektu wyraził radny Fabian Pszon z klubu PiS.

- Żeby móc wykorzystać postać jakąkolwiek, ktoś musi to zacząć i tu mamy na to odpowiedź. To nie jest tak, że my napisaliśmy oświadczenie i chcemy bronić papieża nie wiadomo przed czym (...) Nasz projekt uchwały jest odpowiedzią na kłamliwy materiał TVN, który został stworzony na podstawie ubeckich materiałów (...) Każdy powinien zagłosować według własnego sumienia (...) Jest to uzasadniony głos w obronie jednego z najwybitniejszych Polaków w historii i jest mi przykro, że państwo idziecie drogą obojętności - stwierdził Fabian Pszon.

Ostatecznie większość radnych (13) zagłosowała za zdjęciem projektu z porządku obrad, 7 było przeciw, 1 się wstrzymał.

Poniżej pełna treść obu oświadczeń:
pu_w-sprawie-wyrazenia-oswiadczenia-dotyczacego-obrony-dobrego-imienia-sw-jana-pawla-ii_2181333-1

pu_w-sprawie-wyrazenia-oswiadczenia-dotyczacego-obrony-dobrego-imienia-sw-jana-pawla-ii_2181333-1

osw sn ko

osw sn ko


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
emerytka 😉 15.04.2023 11:18
Wybory, wybory. Głosujcie na nas. Po wyborach będziemy mieć Was w .....

zuch 13.04.2023 19:08
Czy na pewno tylko nasze "umiłowane władze" skierowały słowo do seniorów?

już PO 13.04.2023 17:33
Na szczęście dętej nie wybiorą głosy seniorów "na wolności". Tak więc przymilanie się do nie zawsze w pełni sprawnych seniorów nie będzie miało znaczenia w wyborach.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ