Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 grudnia 2023 23:47
Reklama
Reklama

Koniecznie złóż wniosek, jeśli chcesz uzyskać zwrot podatku VAT za gaz. Obowiązują progi dochodowe

Koniecznie złóż wniosek, jeśli chcesz uzyskać zwrot podatku VAT za gaz. Obowiązują progi dochodowe
Pod koniec 2022 roku weszła w życia ustawa wprowadzająca możliwość refundacji podatku VAT dla odbiorców paliw gazowych. Zwrot dla gospodarstw domowych jest możliwy tylko i wyłącznie po złożeniu w ustawowym czasie odpowiedniego wniosku do gminy.

To zadanie ma na celu wsparcie m. in. gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zakupu paliw na cele grzewcze. O refundację podatku VAT mogą się ubiegać osoby, które używają paliw gazowych do celów grzewczych i poniosły koszty zakupu tego paliwa. Wnioskodawcą zatem musi być osoba, która faktycznie poniosła koszty wynikające z faktury.

Świadczenie nie ma określonej ustawowo kwoty. Stanowi refundację podatku VAT wynikającej z faktury za dostarczenia paliwa. Refundacja podatku VAT ma obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku.

O zwrot można ubiegać się po otrzymaniu i opłaceniu pierwszej faktury za paliwa gazowe w nowym roku. Refundacji podlega VAT od paliw gazowych tj. gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany, w tym skroplony gaz ziemny oraz propan-butan lub inne rodzaje gazu palnego, dostarczane za pomocą sieci gazowej, a także biogaz rolniczy.

Wniosek o refundację podatku VAT  należy złożyć w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych. Nie później jednak niż do 29 lutego 2024 roku.

Prawo do refundacji przysługuje pod warunkiem spełnienia przez gospodarstwo domowe kryterium dochodowego wynoszącego:

  • 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,

  • 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.


Gospodarstwem domowym jednoosobowym jest osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca. Z kolei gospodarstwem wieloosobowym jest osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące.

Dochód weryfikowany jest jednorazowo przy złożeniu pierwszego wniosku. Sposób liczenia dochodu jest analogiczny jak przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny, fundusz alimentacyjny czy dodatek osłonowy.

W  przypadku złożenia wniosku o refundację w okresie:

  • od 1 stycznia do 31 lipca 2023 roku– uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek, tj. dochód z 2021 roku.

  • od 1 sierpnia do 29 lutego 2024 roku– uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w ostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek, tj. dochód z 2022 roku.


Korzystanie z gazu do ogrzewania domu czy mieszkania musi potwierdzić wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wpis powinien być dokonany do 21 grudnia 2022 r. lub po tym dniu w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do CEEB.

Do wniosku o refundację podatku VAT należy załączyć:

  • fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez  przedsiębiorstwo energetyczne,

  • dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.


Podobnie jak w przypadku form wsparcia takich jak dodatek osłonowy, dodatek węglowy czy na inne źródła ciepła, przyznanie refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu świadczenia jest przekazywana na adres e-mail wskazany we wniosku.

Wnioski można składać elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP, lub papierowo w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu, lub w urzędzie miasta, ul. Piramowicza 32.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Realista 17.03.2023 07:12
Jak znam życie to Fachowcy ustalą że głównym powodem tragedii były nie zapiete pasy.Niewazne że gości może sam chciał się ratować przed przyjazdem służb . Więcej pułapek na drogach powinno się montować aby utrudniać życie kierowcom.

zx 16.03.2023 22:20
Panowie policjanci na bank nie dojdą do wniosku, że to żółty plastik mógł być przyczyną wypadku. Bo przyczyna śmierci kierowcy jest już przecież znana. Nie miał pasów zapiętych.

Generalelektric40LAT 16.03.2023 20:57
Co za cymbał wymyślił te żółte trójkąty rozdzielające.

Zaniepokojona 16.03.2023 16:16
Ile jeszcze tragedii musi się wydarzyć, aby został usunięty ten idiotyczny w zastosowaniu plastik dzielący jezdnie. Kogo pozwać za tragedie, które się wydarzyły i wydarzą przez te „rozdzielacze”?.

Anonim 16.03.2023 16:11
Ile jeszcze tragedii musi się wydarzyć, aby został usunięty ten „idiotyczny w zastosowaniu” żółty pas dzielący jezdnie.

Maciej K. 16.03.2023 13:13
Ten żółty plastik rozdzielający pasy ruchu spowoduje jeszcze wiele tragedii. 2 miesiące temu zepsuł się tam TIR - ani cofnąć, ani ominąć bo brak pobocza !

Realista 16.03.2023 11:28
Czy ktoś z państwa najechał już na te pomarańczowe rozdzielacze kierunku ruchu? Polecam!!! super wyrzutnia do jeżdżenia na dwóch kółkach albo koziołkowania.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ