Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 20:59
Reklama
Reklama
Reklama

Pomoc dla tych, którzy na co dzień opiekują się osobą niepełnosprawną. Program "Opieka wytchnieniowa"

Pomoc dla tych, którzy na co dzień opiekują się osobą niepełnosprawną. Program "Opieka wytchnieniowa"

Gmina Kędzierzyn-Koźle przystąpiła do Programu „Opieka wytchnieniowa" – edycja 2023 Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach środków Funduszu Solidarnościowego. Dzięki temu opiekunowie osób niepełnoprawnych mogą liczyć na dodatkowe wsparcie.


Opieka nad osobą niepełnosprawną jest zajęciem bardzo wymagającym, dlatego tak ważna jest regeneracja, odpoczynek opiekuna. Właśnie dlatego powstał program "Opieka wytchnieniowa". Program kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę na nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności. Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania nad nią całodobowej opieki.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu uzyskał dofinansowanie ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego przyznanych w formie Programu Opieka Wytchnieniowa  – edycja 2023 w wysokości 202 878,00 zł, które pozwoli na objęcie opieką łącznie 25 opiekunów osób zależnych, w tym 24 osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi, a także 1 dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad: dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.


Usługa opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego może trwać do 4 godzin dziennie, przy czym ustalono limit nie więcej niż 240 godzin opieki w skali roku. Limit dotyczy również więcej niż jednego opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad jedną osobą niepełnosprawną, a także opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad więcej niż 1 osobą.

- Zapotrzebowanie na takie wsparcie jest większe niż myśleliśmy. Każdy jeśli ma taką potrzebę, może złożyć wniosek. Nie możemy tylko obiecać, że wsparcie będzie dla wszystkich, bo niestety środki finansowe mamy mniejsze niż zakładaliśmy. Jednak dołożymy wszelkich starań, aby każdy otrzymał pomoc. Jeśli braknie miejsc, wpiszemy na listę rezerwową - mówi Agata Morkis, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Reja 2A, w następujących działach:

Dział Usług Opiekuńczych, tel. 77/483-20-63  wewn. 208, pok.208,

Kierownik Działu Usług Opiekuńczych: Joanna Marek tel. 77/483-20-63 wewn. 216, pok.216

Dział Pomocy Środowiskowej, tel. 77/483-48-48 wewn. 123 lub 124, pok. 123,124.

opieka
opieka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ