Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 10:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dla nich każdy człowiek jest ważny. Prężnie działające grupy wolontariuszy w naszym mieście

Dla nich każdy człowiek jest ważny. Prężnie działające grupy wolontariuszy w naszym mieście
To właśnie oni, nie oczekując nic w zamian, pomagają, wspierają i wywołują uśmiechy na czyjejś twarzy. Mają kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat i łączy ich jedno, potrzeba pomocy. W naszym mieście działa wielu wolontariuszy zrzeszonych między innymi w Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych MOPS oraz grupie Volontarius II LO. 

Bez wątpienia wsparcie wolontariuszy jest czymś nieocenionym. Działają na wielu płaszczyznach. Pomagają w organizowaniu inicjatyw takich jak: koncerty, biegi charytatywne, współpracują z wieloma organizacjami na terenie miasta, szkołami, przedszkolami.

Świeżo działającą, bardzo rozwojową grupą wolontariuszy, jest Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu funkcjonujące w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu powstała w ramach projektu Dugnat. Założeniem było stworzenie w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Stalmacha mieszkań wspomaganych, siedziby Gminnego Centrum Seniora oraz Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

- Środki otrzymane z Dugnatu są przeznaczone na realizacje zadań realizowanych w tym samym czasie. Więc zrodziła się myśl, że skoro budynek szkoły dopiero będzie remontowany, a w projekcie są środki na warsztaty i funkcjonowanie wolontariatu, to trzeba już działać. Tak więc, już w zeszłym roku uruchomiliśmy Gminne Centrum Seniora i Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, czyli siedzibie zastępczej - mówi Agata Morkis, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

- Współpracujemy ze szkołami podstawowymi, średnimi i innymi organizacjami, które mają w swoich strukturach osoby zainteresowane pomocą, wsparciem, współpracą jako wolontariusze. Mówimy bardziej o wolontariacie okazjonalnym, organizowanym w ramach różnych inicjatyw. Współpracujemy ze szkołami podstawowymi, średnimi, Ochotniczym Hufcem Pracy, I Liceum Ogólnokształcącym i II Liceum Ogólnokształcącym, choć w II LO prężnie działa Volontarius i nie zawsze mogą się włączyć w nasze inicjatywy. Dodatkowo współpracujemy z PCK, hufcem ZHP, klubem kibica ZAKSY- dodaje.

Zapytaliśmy o wolontariat stały, na przykład stałe wsparcie dla seniorów, którzy nie mogą sami zrobić sobie zakupów, czy gotować. Póki co, taka forma wolontariatu nie istnieje, jednak jak zapewnia dyrektor, takie działania są w planach.

- Na chwilę obecną nie mamy wypracowanego wolontariatu stałego, to jest proces. Musimy poznać wolontariuszy w różnych inicjatywach, zobaczyć jak sobie radzą po to, aby włączyć ich w wolontariat stały. Wskazywano nam potrzebę zorganizowania wolontariatu indywidualnego, gdzie nawiązany byłby kontakt między wolontariuszem a osobą potrzebująca wsparcia. Nie mamy stworzonej takiej bazy i będzie to na pewno nasz kolejny etap działań. Działania stałe, regularne, to jednak duże zobowiązanie i nie każdy chce się tego podjąć - wyjaśnia.

Doświadczoną grupą, niedotowaną z żadnych źródeł, która istnieje już od 26 lat i ma na swoim koncie wiele dobrych uczynków, docenionych nagrodami, wyróżnieniami i podziękowaniami, jest grupa Volontarius. W Światowym Roku Wolontariatu w 2001 grupa zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie "Nowe spojrzenie na pracę - społeczną", w 2016 otrzymała również nagrodę w konkursie "Barwy Wolontariatu", którą wręczono podczas Gali Wolontariatu prowadzonej przez Szymona Hołownię w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Osobą, która jest sercem Volontariusa, sprawuje pieczę nad młodymi ludźmi i zaszczepia w nich empatię, jest Grażyna Całek-Zawadzka, pedagog II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu

- Nikt się nie spodziewał, że Volontarius tak pięknie się rozwinie i będzie grupą która tyle lat prężnie działa. Pamiętajmy o tym, że grupa powstała w czasach, gdy o wolontariacie mówiło się jeszcze niewiele. Tak więc wiele osób nie miało pojęcia, z czym to się wiąże.  Podstawową formą działalności jest wolontariat systematyczny, natomiast uzupełnieniem tzw. wolontariat akcyjny, czy okazjonalny. Volontarius obejmuje swoim patronatem dzieci i młodzież niepełnosprawną, współpracuje z seniorami, zajmuje się dziećmi z placówek integracyjnych, dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych, współpracuje z podopiecznymi stowarzyszeń, osobami chorymi. Współpracujemy z różnymi placówkami z miasta - mówi Grażyna Całek-Zawadzka.

- Volontarius jest wartością dla tych młodych ludzi, którzy stają się członkami grupy. Oni naprawdę zaczynają inaczej patrzeć na świat, to wspaniali, empatyczni młodzi ludzie, którzy dają wiele z siebie, ale i wiele daje im bycie wolontariuszem - dodaje.

333251741_1057445208559055_7219544824519784137_n

333251741_1057445208559055_7219544824519784137_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ