Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 13 grudnia 2024 04:26
Reklama
Reklama
Reklama

Jak obliczyć długość urlopu macierzyńskiego?

Komu przysługuje urlop macierzyński? W jakich sytuacjach z urlopu macierzyńskiego może skorzystać ojciec dziecka? Czym jest dodatkowy urlop macierzyński? Ile wynosi urlop macierzyński? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące urlopu macierzyńskiego.

Komu przysługuje urlop macierzyński?


Urlop macierzyński przysługuje pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy pracę, która urodziła dziecko. Możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego mają jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, bez względu na wymiar czasu pracy i długość jej trwania. Z urlopu macierzyńskiego nie mogą skorzystać osoby przebywające na urlopie wychowawczym lub urlopie bezpłatnym. Wbrew powszechnej opinii z urlopu macierzyńskiego może skorzystać w szczególnych sytuacjach również ojciec dziecka. Kodeks pracy umożliwia ojcu dziecka skorzystanie z urlopu macierzyńskiego w przypadku:

  • rezygnacji matki dziecka z części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu minimum 14 tygodni przysługującego urlopu,

  • hospitalizacji matki dziecka i tym samym braku możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,

  • śmierci matki dziecka.


Matka dziecka nie musi składać wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego po dostarczeniu pracodawcy zaświadczenia ze szpitala. Konieczność złożenia wniosku dotyczy rezygnacji z części urlopu na rzecz ojca dziecka lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Warto również wiedzieć, że pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim znajduje się pod szczególną ochroną przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy o pracę, z takiego przywileju nie mogą skorzystać osoby będące na okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

Czym jest dodatkowy urlop macierzyński?


Dodatkowy urlop macierzyński jest przywilejem, z którego mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Od 2009 roku kodeks pracy przewiduje możliwość wydłużenia urlopu macierzyńskiego o 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 8 tygodni w przypadku urodzenia co najmniej dwojga dzieci. Pracownica może złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, który udzielany jest w nie więcej niż dwóch częściach. Istnieje również możliwość podzielenia dodatkowego urlopu pomiędzy obojgiem rodziców.

Ile wynosi urlop macierzyński?


Urlop macierzyński jest obowiązkowym urlopem przysługującym kobietom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, które urodziły dziecko. Długość urlopu macierzyńskiego zależy od ilości dzieci urodzonych podczas jednego porodu:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,

  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci,

  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci,

  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci,

  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga lub więcej dzieci.


Pracownica ma obowiązek wykorzystania co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, z czego nie więcej niż 6 tygodni może wykorzystać przed przewidywaną datą porodu. Urlop macierzyński liczy się od dnia porodu lub dnia rozpoczęcia urlopu przed planowanym porodem. Matka dziecka po wykorzystaniu obowiązkowych 14 dni urlopu macierzyńskiego może zrezygnować z pozostałej jego części, pod warunkiem wykorzystania pozostałych 6 tygodni przez ojca dziecka, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.

Wymiar urlopu macierzyńskiego ulega zmianie w szczególnych sytuacjach życiowych takich jak: hospitalizacja dziecka, hospitalizacja matki, śmierć dziecka, śmierć matki lub rezygnacja z osobistej opieki nad dzieckiem. W takich przypadkach znajdują zastosowanie przepisy Kodeksu pracy, określające długość urlopu macierzyńskiego w sytuacjach losowych. Obliczając długość urlopu, warto skorzystać z dostępnych i bezpłatnych narzędzi jak kalkulator urlopu macierzyńskiego. Nowoczesny kalkulator umożliwia określenie dokładnej ilości dni oraz pokazuje datę zakończenia urlopu macierzyńskiego po wprowadzeniu niezbędnych danych.

OTC/12304/12/22

Źródła

https://www.gov.pl/web/rodzina/urlop-macierzynski

https://www.gov.pl/web/rodzina/urlop-rodzicielski

Materiał partnera
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ