Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 20:43
Reklama
Reklama
Reklama

Na Opolszczyźnie spadła liczba pracowników z zagranicy. W statystykach dominują obywatele Ukrainy

Na Opolszczyźnie spadła liczba pracowników z zagranicy. W statystykach dominują obywatele Ukrainy
25 471 – tylu cudzoziemców było zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w opolskich jednostkach ZUS pod koniec minionego roku. Aż 82 proc. z nich stanowili Ukraińcy. Na Opolszczyźnie w tym czasie przebywali przedstawiciele co najmniej 68 państw.

W całym kraju na koniec listopada 2022 r. do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego zgłoszonych było 1 milion 67 tys. osób, które podały inne obywatelstwo niż polskie. W porównaniu do czerwca 2022 r. to o blisko 56 tys. ubezpieczonych więcej. To właśnie w połowie minionego roku w ZUS została przekroczona bariera miliona zgłoszonych w ZUS obcokrajowców.

Tymczasem na Opolszczyźnie ogólna liczba zgłoszonych w ZUS cudzoziemców w porównaniu do czerwca 2022 r. nieco spadła. Na przełomie listopada i grudnia liczba ubezpieczonych wynosiła 25 471 osób, a pięć miesięcy wcześniej opolski ZUS miał w swojej bazie 26 273 osób spoza Polski.

 - W skali całego kraju oraz w naszym regionie jedno się nie zmienia. Ciągle najliczniejszą grupą ubezpieczonych są osoby podające obywatelstwo ukraińskie. Pod koniec 2022 roku ZUS notował aż 753 tysiące osób z tego kraju, natomiast na Opolszczyźnie paszportem ukraińskim legitymowało się dokładnie 20 997 osób – wylicza Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Na Opolszczyźnie spadek liczby zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych cudzoziemców nie ominął przybyszów zza wschodniej granicy. Na koniec czerwca 2022 r. Ukraińców w rejestrach opolskiego ZUS było 21 984. Zatem w województwie opolskim w kilka miesięcy ubyło ponad tysiąc obywateli Ukrainy zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych.

W województwie opolskim w ostatnim kwartale 2022 r. do ubezpieczeń społecznych zostały zgłoszone osoby z co najmniej 68 państw. W regionie po obywatelach Ukrainy drugą pod względem liczebności grupą cudzoziemców zgłoszonych w ZUS są Białorusini – 769 osób, dalej Gruzini – 756 i Mołdawianie – 689 osób.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ