Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 grudnia 2023 06:19
Reklama
Reklama
Reklama

W byłym klasztorze powstał ośrodek dla uchodźców. Biskup Pierskała poświęcił Przystań św. Benedykta

W byłym klasztorze powstał ośrodek dla uchodźców. Biskup Pierskała poświęcił Przystań św. Benedykta
W byłym klasztorze na terenie Długomiłowic powstało wyjątkowe miejsce dla uchodźców z Ukrainy. Udało je się stworzyć dzięki ofiarności wiernych i wsparciu sponsorów. Adaptacja klasztoru na cele mieszkalne pochłonęła 700 tysięcy złotych.

- Słowa z przeczytanej przed chwilą Ewangelii św. Mateusza, z rozdziału 25 dowodzą, że bezdomność i tułaczka były doświadczeniem przeżywanym przez samego Pana Jezusa. Chrystus nie miał miejsca, gdzie by głowę mógł położyć, był prawdziwie ubogi. Pan Jezus dalej cierpi w ludziach, którzy przybywają do nas z Ukrainy, w uchodźcach wojennych, którzy znaleźli schronienie pod tym adresem. Słowa Chrystusa są dla nas drogowskazem ale również sprawdzianem. Musimy mieć świadomość, że Kościół powinien być rozpoznawalny jako wspólnota, która otwiera się na potrzebujących i ich obdarowuje - w tych i podobnych słowach opolski biskup pomocniczy Rudolf Pierskała przemówił do gości przybyłych na poświęcenie Przystani św. Benedykta w Długomiłowicach w gminie Reńska Wieś.

Akt poświęcenia dokonany w piątek, 30 grudnia 2022 r. zwieńczył półroczny remont byłego klasztoru, które Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej z Leśnicy, podarowało Caritas Diecezji Opolskiej. Obiekt otrzymał nazwę Przystań św. Benedykta, którego papież Paweł VI, w 1964 r. ogłosił patronem Europy. W ten sposób opolska Caritas wspiera ambicje narodu ukraińskiego, który pragnie dołączyć do grona zjednoczonych narodów Europy.

Utworzenie Przystani św. Benedykta było możliwe dzięki ofiarności wiernych diecezji opolskiej oraz grona sponsorów, z których na szczególne podziękowanie zasługują niemiecka kościelna organizacja dobroczynna Renovabis, Związek Caritas dekanatu Borken z Nadrenii Północnej Westfalii, Grupa Azoty ZAK oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa z New Jersey (USA).

Koszt remontu Przystani o powierzchni użytkowej 220 kw. sięgnął blisko 700 tysięcy złotych. W 10 pokojach przygotowano miejsca dla 20 osób. Do ich dyspozycji oddano 5 łazienek z prysznicami, wspólną kuchnię i pralnię. Wymiana starego kotła węglowego na nowy, opalany peletem, została dofinansowana w 50 proc. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Do końca ubiegłego roku w Przystani św. Benedykta przebywało 18 uchodźców wojennych, z których najmłodszy liczył 8 miesięcy, a najstarszy 75 lat. Mieszkańcy Przystani nie ponoszą żadnych kosztów utrzymania.

- Wdzięczność należy się członkom Zespołu Caritas Parafii w Długomiłowicach na czele z ks. proboszczem oraz lokalnej społeczności za życzliwą opiekę i wsparcie mieszkańców Przystani. Grono mieszkańców Przystani, którzy mogą liczyć na rządowe wsparcie kosztów wyżywienia i zakwaterowania w wysokości 40 zł., dziennie liczy zaledwie kilka osób. Wszyscy, którzy pragną umożliwić i wesprzeć pobyt gości z Ukrainy w Przystani, mogą wpłacać pieniądze na rachunek bankowy Caritas Diecezji Opolskiej 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „Przystań św. Benedykta” - przekazują przedstawiciele Caritas Opole.


przystan sw benedykta dlugomilowice renska wies 1
przystan sw benedykta dlugomilowice renska wies 1

przystan sw benedykta dlugomilowice
przystan sw benedykta dlugomilowice


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Realista 18.05.2023 07:46
Też jestem za!!! Skoro zwracacie uwagę,to znaczy że wiecie kto dewastuje wasze tereny wypoczynku. Chyba nie jest problemem wszystkim zrobić zdjęcia i przekazać policji, straży pożarnej czy do szkoły a później już tylko wyłapać,batorzyć , łamać ręce i wyrywać nogi z d...y, a następnie długo się będą zastanawiali zanim coś zepsują skoro rodzice nie wychowali dzieciaków.

zx 21.01.2023 15:00
Eee, tam. likwidacja. Nastawiali nowych altan z tzw. zielonym dachem. Od niektórych osobników nie możesz oczekiwać refleksji.

Raf 21.01.2023 11:51
Za niskie kary za dewastację, ja po udowodnieniu winy proponuję chłostę na placu wolności dla przykładu 😂😂😂😂😂 może to oleum by im z nóg do głowy powędrowało 😂😂😂

John 21.01.2023 08:31
Problem jest tak łatwy do rozwiązania, że aż sam się dziwię że jeszcze nikt na to nie wpadł. Altany powinny być już dawno zliwidowane, ponieważ nie służą nikomu prócz tej pseudo młodzieży, która zaadaptowała to miejsce do libacji alkoholowych i innego typu patologicznych zachowań. Często dochodzi do sytuacji w których bawiące się dzieci lub osoby uprawiające sport muszą dzielić miłe spędzanie czasu na świeżym powietrzu z ciągłym przekleństwami czy też zaczepkami. Dla osoby często bywającej tam problem staje się bardzo uciążliwy. Oczywiście po zwróceniu uwagi nie ma co liczyć na poprawę sytuacji, ponieważ osoby bywające tam w większości są do reszty pozbawione zdolności samorefleksji nad własnym zachowaniem. Dlatego rozwiązaniem problemu jest likwidacja tych altan, które na przestrzeni lat stawały się tylko i wyłącznie miejscem spotkań tego typu osób oraz niejako wizytówką marginesu społecznego tej części miasta. Myślę że większość mieszkańców podzieli moje zdanie.

No i pupa 20.01.2023 23:25
Jak już wspomniano w innym artykule: 4 nowych funkcjonariuszy trafi do komendy w KK. To będzie miał kto pilnować. A nie, pojadą do Warszawy schody zabezpieczać.

Weronika 20.01.2023 22:30
Dam 100 złotych za kazde zdjęcie policjanta przy interwencji na nogach,nie w radiowozie.

Rychu, taki lepszy Ryszard 20.01.2023 21:23
ACH wy Polacy, nic nie uszanujecie, no chyba, że to imigranci, a nie nie niemożliwe jest mur przecież...

Żenada 20.01.2023 20:16
Monitoring, straż miejska. Wszystko w piach. Za co z naszych podatków płacą straży miejskiej bo nie ogarniam? Przejadą się w koło placu jak są tak całe rodziny w środku dnia i tyle. Niech w końcu rusza cztery litery, inaczej do likwidacji.

Qura 20.01.2023 18:24
Pewnie że tak,to dzieciaki niszczą. Czy my mieszkańcy musimy interweniować czy to rola policji? Nawet te dzieciaki potrafią agresywnie zareagować na zwrócenie uwagi.

Weronika 20.01.2023 18:20
Nasze miasto to jest jakaś porażka. Ciągłe wydawanie pieniędzy na poronione pomysły,monitoring,pomiar zanieczyszczeń,przebudowy dróg,korki od lat,parki różnorodności,koziołki,kostka brukowa na rynku.Ze służb to tylko Straż Pozarna działa,z urzędów sprawnie to Wydział komunikacji w UM. Czekam na wybory jak na przyjście Pana. Co za ludzie rządzą tym miastem? Pokażcie mi parę nowych budynków na sklepy,biura,mieszkania.To samo od 40 lat,zero zmian oprócz kwiatków i wycietych drzew.

Ja 20.01.2023 17:50
Gdzie jest policja??? Aha ..... Pod pływalnia:)

max 20.01.2023 17:42
Na ulicy 11 Listopada podobna sytuacja narkomania, dewastacja i publiczna kopulacja. Osobnicy dla zmyłki zwani młodzieżą zachowują się jak zwierzęta w afrykańskich parkach. Pewność siebie, arogancja i chamstwo spotyka się w każdym ich działaniu. Są bezkarni i robią, co chcą.

M 20.01.2023 17:21
Teren jest obstawiony taką ilością kamer że ciężko je policzyć. Aż dziwne że niczego nie zarejestrowały

Ja 20.01.2023 16:15
Miasto każdego roku wypłaca kupę kasy, która podobno ma spowodować większą ilość patroli na ulicach, może trzeba dokładniej się przyjrzeć jak te pieniądze są wykorzystywane. Forsa wydana, a ilość funkcjonariuszy taka sama.

zx 20.01.2023 15:22
Pilnują Nowgrodzkiej, to ich ni ma.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ