Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 13 czerwca 2024 09:13
Reklama
Reklama

Coraz trudniejsze warunki na drogach. Policja apeluje do kierowców o ostrożność

Coraz trudniejsze warunki na drogach. Policja apeluje do kierowców o ostrożność

Szybko zapadający zmrok, ograniczona widoczność, mokra i śliska jezdnia to tylko niektóre negatywne czynniki z jakimi podczas zimowych dni muszą liczyć się kierowcy. Dlatego wsiadając za kierownicę warto pamiętać o tym, że bezpieczeństwo nasze i przewożonych pasażerów, zależy przede wszystkim od nas. Panująca obecnie aura nie sprzyja szybkiej jeździe, a panujące warunki mogą wydłużać drogę hamowania. Naraża to pieszych na ryzyko potrącenia.
Policjanci ruchu drogowego podczas codziennej służby zderzają się z brawurą oraz nieodpowiednim zachowaniem niektórych uczestników ruchu drogowego. Dlatego apelują zarówno do kierowców, rowerzystów jak i pieszych o zachowanie w wielu przypadkach szczególnej ostrożności i rozwagi.

Na jezdni pod wpływem niskich temperatur, a w szczególności na drogach przebiegających przez obszary leśne, wiadukty możemy spodziewać się śliskiej nawierzchni co wiąże się z ryzykiem wpadnięcia w poślizg. Przypominamy, że zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym ,,Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniająca panowanie nad tym pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa (…)’’.

Dlatego wykonywanie takich manewrów jak wyprzedzanie, cofanie, wymijanie czy też pokonywanie łuków drogi może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami mijania (nie do jazdy dziennej kiedy zapada już zmrok) i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są niekorzystne, aby zwolnić i bardzo ważne dostosować prędkość do panujących warunków drogowych i atmosferycznych w myśl zasady, że każde warunki są bezpieczne - należy tylko dostosować do nich prędkość.

Pamiętajmy również o tym aby zachować szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Natomiast piesi w takim czasie nie powinni zapomnieć o swojej widoczności i stosowaniu elementów odblaskowych, nawet w obszarze zabudowanym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

Dla własnego bezpieczeństwa pieszy wchodząc na oznakowane przyjście dla pieszych powinien upewnić się czy kierowca zdążył go zauważyć i zwolnił aby bezpiecznie umożliwić przejście na drugą stronę jezdni.

W tym czasie zapewnijmy sobie również dobrą widoczność i nie zapomnijmy o obowiązku oczyszczenia szyb ze szronu czy też śniegu, który w najbliższym czasie może się pojawić.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ