Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 grudnia 2023 05:10
Reklama
Reklama
Reklama

ZAK ma nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe. W 10 laboratoriach powstawać będą nowe technologie

ZAK ma nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe. W 10 laboratoriach powstawać będą nowe technologie
W Kędzierzynie-Koźlu działalność oficjalnie rozpoczęło Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty ZAK. Inwestycja o wartości 39 mln zł w znaczący sposób wzmocni potencjał badawczo-rozwojowy Spółki, jak również całej Grupy Azoty. Uruchomienie Centrum Badawczo-Rozwojowego stanowi istotny element Strategii Grupy Azoty, której jednym z celów jest dostarczanie wysokiej jakości nowych i ulepszonych produktów oraz utrzymanie długoterminowej przewagi konkurencyjnej. Na realizację projektu pozyskano dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Centrum Badawczo-Rozwojowe (tzw. CBR II) w Grupie Azoty ZAK to kontynuacja Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych (CBR I). Nowa jednostka pozwoli kędzierzyńskiej spółce na poszerzenie skali i zakresu dotychczasowych badań, szczególnie w Segmencie Oxoplast. Jej działanie przyczyni się do wydłużenia łańcucha produktowego i przetwórstwa podstawowych chemikaliów w produkty specjalistyczne.

- W Grupie Azoty rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej traktujemy jako dobrą inwestycję, a nie wydatek. Jesteśmy znaczącą firmą europejskiej branży nawozowo-chemicznej i mamy ambicje, aby być pionierem w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań i technologii - zarówno w obszarze nawozowym, jak również w tworzywach i chemii. Uruchomienie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Kędzierzynie-Koźlu to kolejny krok w kierunku rozwoju potencjału badawczo-rozwojowego Grupy Azoty, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem segmentu Oxoplast, którego jesteśmy jednym z wiodących producentów – powiedział Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

- Własne Centrum Badawczo-Rozwojowe to obiekt, którego nasza spółka zdecydowanie potrzebowała, by móc w pełni realizować swój potencjał. Wytwarzamy produkty wysokiej jakości, dzięki którym umacniamy pozycję Grupy Azoty ZAK na poszczególnych rynkach. Teraz dysponujemy także infrastrukturą badawczą, która pozwoli nam na rozbudowę portfolio produktowego o kolejne innowacyjne rozwiązania – ocenia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Przekazanie obiektu do użytkowania nastąpiło w II kwartale bieżącego roku. W ostatnich miesiącach prowadzone były prace rozruchowe – organizacja miejsc pracy, montaż sprzętu, kompletowanie odczynników do badań oraz szkolenie kadry.

CBR II to obiekt o powierzchni ponad 1900 m2, w którym mieści się 10 laboratoriów badawczych podzielonych na pracownie: procesów kondensacyjnych, procesów ciśnieniowych, polimerów oraz badań fizykochemicznych. Dostępna infrastruktura umożliwi realizację obszernej agendy badawczej, opracowanej na kolejne 5 lat. Zawarty w niej program badawczy w głównej mierze skupia się na nowych procesach i produktach specjalistycznej chemii organicznej. Przewidziano realizację 8 projektów, począwszy od badań podstawowych w skali laboratoryjnej, kończąc na pracach rozwojowych w skali pilotażowej. Planowana jest również dalsza współpraca z jednostkami naukowymi, które będą stanowić wsparcie merytoryczne dla zespołów badawczych.

Budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego to koszt 39 mln, z czego ok. 9,5 mln zł Spółka pozyskała z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Film przedstawiający Centrum Badawczo-Rozwojowe dostępny jest pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=zvw986IcTOw


Zdjęcie 1
Zdjęcie 1

DCIM100MEDIADJI_0261.JPG
DCIM100MEDIADJI_0261.JPG

Zdjęcie 3
Zdjęcie 3

zak 4
zak 4

zak 5
zak 5

zak 6
zak 6

zak 7
zak 7


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tom 18.12.2022 07:58
To już 80 lat po wojnie, po co to "czcić", niech zardzewieje, rozleci się i zniknie w mrokach przeszłości

cedzisław morawiecki 16.12.2022 22:25
MOSiR nie ma na utrzymanie lodowiska, ale są pieniądze na renowację krematorium. Brawo Polska 2022!!!

urlyk 16.12.2022 16:34
Tak są wydawane pieniądze z podatków obywateli. Za 7 000 zł to ja bym papierem ściernym do gołej blachy ręcznie wyczyścił i pięknie pochromował plus ubytki zaprawą zakleił i pomalował.A tu koszt 37 000 zł . I tak to wygląda-posadzenie paru krzaczków kilkadziesiąt tysi, przedmuchanie liści z miejsca na miejsce kilkadziesiąt tysi,połatanie kawałka drogi-kilkaset tysi. Przy okazji,Ile kosztowały te uliczki do rynku w Koźlu z badziewnej kostki brukowej?

Realista 16.12.2022 10:56
Tak!!! Jeszcze gaz podłączcie i możecie robić pokazy. Katastrofa

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ