Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 22:49
Reklama
Reklama
Reklama

Oni też potrzebują chwili wytchnienia. Gmina przystąpi do programu, który wesprze opiekunów osób niepełnosprawnych

Oni też potrzebują chwili wytchnienia. Gmina przystąpi do programu, który wesprze opiekunów osób niepełnosprawnych
Każdy, kto zna trudy opieki nad osobą niepełnosprawną, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest odpoczynek opiekuna. Niestety, rzadko mogą sobie oni na to pozwolić. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie gmina Kędzierzyn-Koźle od 2023 roku przystąpi do programu "Opieka wytchnieniowa". Dziś ostatni dzień na składanie wniosków. 

„Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 jest programem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej finansowanym ze środków Funduszu Solidarnościowego. Głównym jego celem jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi.

Osoby opiekujące się osobami niepełnosprawnymi będą mogły nieco odpocząć od codziennych obowiązków dzięki możliwości uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Opieka wytchnieniowa skierowana jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej.

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad tą osobą niepełnosprawną.

Limit godzin usługi opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków funduszu przypadających na jedną osobę niepełnosprawną w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż 240 godziny opieki w skali roku.

Uczestnik programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za przyznaną usługę.

Osoby zainteresowane uzyskaniem wyżej opisanego rodzaju wsparcia proszone są o złożenie deklaracji osoby zainteresowanej udziałem w Programie „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 do dnia 30.11.2022 roku osobiście w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Raja 2A, lub drogą emaliową : [email protected].

Druki do pobrania i dodatkowe informacje na stronie :https://www.mops-kkozle.pl/wydarzenia/476-komunikat-o-przystapieniu-do-programu-opieka-wytchnieniowa-edycja-2023

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ