Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 19:25
Reklama
Reklama
Reklama

Zmienia oblicze miasta i poprawia jakość życia mieszkańców. To już prawie rok projektu "Dugnad"

Zmienia oblicze miasta i poprawia jakość życia mieszkańców. To już prawie rok projektu "Dugnad"
Dugnad” niemal od roku gości w Kędzierzynie-Koźlu. W tym czasie zdążył już zmienić oblicze miasta, zintegrować mieszkańców i poprawić jakość ich życia. Na projekt współfinansowany z funduszy „norweskich” składa się kilkadziesiąt przeróżnych przedsięwzięć. O wszystkich tych inicjatywach można dowiedzieć się ze specjalnie dedykowanej strony: www.dugnad.kedzierzynkozle.pl.

W 2021 roku Kędzierzyn-Koźle znalazł się w gronie zaledwie 29 miast w Polsce, które zdobyły olbrzymie dofinansowanie w ramach prestiżowego programu „Rozwój Lokalny”. Projekt pt. „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” wygrał jako jedyny na Opolszczyźnie. Na jego realizację samorząd otrzymał łącznie ponad 16 milionów złotych. W mieście widoczny będzie on do połowy 2024 roku.

Od tamtego czasu rozpoczęto i zrealizowano wiele ciekawych i potrzebnych inicjatyw: od zadań inwestycyjnych, poprzez szkolenia, warsztaty, imprezy kulturalne i sportowe. Dla przykładu niedawno cieszyliśmy się największym jak dotąd wydaniem „Koncertu Czterech Kultur”, a Miejska Biblioteka Publiczna organizuje serię spotkań i warsztatów z ekologią w roli głównej. Za nami również dwa mityngi lekkoatletyczne, które udowodniły, że sport nie dyskryminuje, a podczas tych samych zawodów mogą wystartować zarówno dzieci zdrowe, jak i z dysfunkcjami. Z kolei grupa kilkudziesięciu osób dopisała do swojego CV cenne kwalifikacje biorąc udział w bezpłatnych szkoleniach realizowanych przez Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy. „Dugnad” to jednak nie tylko tzw. działania „miękkie”. W ramach projektu Dom Kultury „Chemik” dostosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, a budynek PSP nr 6 przy ul. Stalmacha ma zostać przekształcony na mieszkania wspomagane i centrum wolontariatu. Ale na tym nie koniec, to zaledwie wycinek tego co oferuje „Dugnad”.

W każdym miesiącu odbywają się nowe wydarzenia, spotkania i zajęcia w ramach projektu, który swoją nazwę zawdzięcza skandynawskiemu zwyczajowi niesienia sąsiedzkiej pomocy oraz wsparcia. Każdy kto chce być na bieżąco z tym prężnie działającym przedsięwzięciem koniecznie musi odwiedzić stronę: www.dugnad.kedzierzynkozle.pl.Projekt współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.

grafika

grafika


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Szczepan Wąsiołek 17.12.2022 14:31
Jerzy chory?

Marcin 17.12.2022 10:52
Widzę, że Jurek M. nie odpuszcza. Chory ambicjonalnie człowiek.

😕 16.12.2022 19:35
Tiiiaaaaaa 😕 Festyny, potańcówki, tańce, hulanki, swawola .... 😁 I to jest BARDZO SŁUSZNA i super końciepcia. 👏👌 Bo głównie to jest najważniejsze dla ludzkości miasteczka NIEmożliwości 🙄😊 Ale coś mi się zdaje, że dawno temu, na pewnym obiekcie pod tytułem "Titanic" - też orkiestra zsuwała piękne i RADOSNE kawałki do tańca 🙄 I tamtejsze kierownictwo, a głównie ludzkość na tym Titanicu też bardzo była zachwycona i SUPER zadowolona 🤪 Ale coś mi zdaje się, że WTEDY dla większości 🙄 ...... ..... tamta impreza skończyła się dosyć NIEPRZYJEMNiE 😎

Adrian 15.12.2022 18:10
Lepiej wg Ciebie nieświadomie wdychać ten syf i nie mieć nawet żadnego argumentu dla ewentualnej interwencji służb ochrony środowiska. Pogratulować logiki. Aby żądać oczyszczania powietrza trzeba najpierw mieć dane, co i w jakiej skali nas truje.

zx 15.12.2022 13:21
Nastawiać stacji pomiarowych a przez to powietrze nam się oczyści i będziemy zdrowsi.

Adrian 15.12.2022 07:14
Rada osiedla Blachownia powinna lobbować za postawieniem w pobliżu przedszkola stacji pomiarowej zanieczyszczenia powietrza (analogicznej do tej na osiedlu Piasty). To jest oczywista oczywistość.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ