Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 marca 2024 11:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Grupa Azoty ZAK radzi sobie w trudnych czasach. Dobre wyniki finansowe spółki za trzeci kwartał 2022 roku

Grupa Azoty ZAK radzi sobie w trudnych czasach. Dobre wyniki finansowe spółki za trzeci kwartał 2022 roku
W III kwartale 2022 roku wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK były zdeterminowane w szczególności skutkami zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego. Grupa Azoty ZAK osiągnęła w III kwartale 2022 r. 77 mln zł zysku netto, przychody na poziomie 1,24 mld zł  oraz wynik EBITDA w wysokości 105 mln zł. Marża ukształtowała się na poziomie 8,5%.

W ujęciu narastającym, Spółka w 9 miesiącach 2022 r. wygenerowała 531 mln zł zysku netto, 3,84 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz 711 mln zł wyniku EBITDA.

- W trzecim kwartale Grupa Azoty ZAK w dalszym ciągu mierzyła się z wyzwaniami, które są następstwem zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Na rynkach panowała duża niepewność związana z gwałtownym wzrostem ceny gazu ziemnego, powodująca niespotykaną presję cenową, która była bezpośrednią przyczyną ograniczenia produkcji nawozów do minimum. W tym czasie ograniczenia produkcji dotyczyły całego europejskiego rynku nawozowego, a Grupa Azoty ZAK ograniczyła pracę instalacji jako jeden z ostatnich producentów w Unii Europejskiej. Spadki cen gazu pozwoliły na podjęcie w drugiej połowie października decyzji o przywracaniu pełnych mocy produkcyjnych nawozów. Zgodnie z harmonogramem, w omawianym okresie przeprowadziliśmy również planowany postój remontowy.  W III kwartale kontynuowaliśmy realizację inwestycji z nakładami rzędu 65 mln zł. Wśród najważniejszych zadań można wymienić Nową Koncepcję Energetyczną o łącznym budżecie 291 mln zł, oddaną do użytku instalację fotowoltaiczną oraz rozpoczętą budowę Laboratorium Paliw Alternatywnych. Inicjatywy te są ściśle powiązane ze strategicznym programem Grupy Azoty – „Zielone Azoty” - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Segment Oxoplast

W warunkach znaczącego spowolnienia rynku, przychody Segmentu Oxoplast w III kwartale 2022 r. ukształtowały się na poziomie 228 mln zł. Wysokie i niestabilne ceny surowców, głównie gazu ziemnego, doprowadziły do osłabienia popytu na produkty Segmentu. Odbiorcy odkładali decyzje zakupowe w czasie lub dokonywali zakupów w minimalnym zakresie.

W III kwartale 2022 r. Segment Oxoplast funkcjonował pod Siłą Wyższą oraz realizował prace związane z planowymi postojami technologicznymi instalacji produkcyjnych, co przełożyło się na ograniczenia dostępności wolumenów produktów. Celem wykonania swoich zobowiązań wobec kluczowych odbiorców, Segment Oxoplast po części posiłkował się dostawami produktów w formule SWAP od innych producentów.

Niemniej jednak wysokie koszty produkcji, wynikające m.in. z cen surowców, decydowały o niskiej konkurencyjności Grupy Azoty ZAK wobec producentów działających poza Europą.

Segment Agro

Bezprecedensowy wzrost ceny gazu ziemnego - podstawowego surowca do produkcji, doprowadził do znaczącego wzrostu kosztów, jak również spadku popytu na nawozy azotowe. W efekcie podjęto decyzję o ograniczeniu z dniem 24 sierpnia pracy instalacji Jednostki Produkcyjnej Nawozy do minimum, tj. do 43% zdolności produkcyjnych. Jednocześnie zintensyfikowano sprzedaż produktów o wysokiej rentowności – roztworów mocznika z linii RedNOX®. Decyzję o rozpoczęciu procesu rozruchu instalacji i powrocie do ich 100-procentowych zdolności produkcyjnych podjęto z dniem 21 października. Kwartalne przychody ze sprzedaży w Segmencie Agro wyniosły 899 mln zł.

Źródło: Grupa Azoty ZAK. S.A.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
heheh 30.11.2022 19:04
to chyba żart. ponad 2 bańki za 300 m drogi?. Niech Miasto weźmie więźniów zrobią to samo za 30 tys zł albo mniej.

zx 30.11.2022 15:23
Pewnie wykarczują. Może by się jeszcze udało zachować drzewa pod pozorem bioróżnorodności, jak w Bierawie lipy, ale tam wójt ma jaja, a nasz nie. Więc będzie pustynia i parkingi.

kos 30.11.2022 12:20
W temacie kryzysu zwróć się do UE. Droga jest bardzo potrzebna, a sznycel zaczyna śmierdzieć,bo jest przeterminowany.

Realista 29.11.2022 10:30
Remont jest bardzo konieczny, kto widział żeby w mieście niemożliwości było tyle drzew przy drodze. Wszystko wykarczuja, porobią miejsca parkingowe i już będzie następna betonową pustynia na osiedlu.

Sznycel 29.11.2022 08:01
To jednak są pieniądze w budżecie. Ta droga tak wygląda 30 lat i akurat w dobie kryzysu trzeba remontować za 2,23mil. Jak zwykle same kłamstwa UM Nowosielskiej

:) 28.11.2022 14:50
Nareszcie. Tylko drzew nie wycinajcie !!!

Michał 28.11.2022 13:42
40 lat minęło jak jeden dzień. Czas najwyższy....

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ