Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:20
Reklama
Reklama
Reklama

Gotowali, tańczyli i śpiewali, poznając różne kultury. Realizacja projektu aktywizującego osoby starsze

Gotowali, tańczyli i śpiewali, poznając różne kultury. Realizacja projektu aktywizującego osoby starsze
Dom Dziennego Pobytu Nr 5 „Nasz Dom”, Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Potrzebującym „Trampolina” realizowali projekt socjalny aktywizujący seniorów pn. „Seniorzy we wspólnocie – podróże po krajach UE”.

W projekcie wzięli udział podopieczni pięciu domów dziennego pobytu funkcjonujących w Kędzierzynie-Koźlu, członkowie kędzierzyńskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kędzierzynie-Koźlu.

Inicjatywa składała się z cyklu pięciu warsztatów podróżniczych odbywających się w okresie od marca do sierpnia bieżącego roku. Zastosowano w projekcie wiele form edukacyjnych, atrakcji i zadań mających aktywizować seniorów. Ideą spotkań była podróż do wybranych krajów Unii Europejskiej: Holandii, Czech, Włoch, Hiszpanii i Francji. W toku każdego z warsztatów uczestnicy poznali ciekawe elementy kultury danego kraju, jak m.in. kilka słynnych postaci (Helena Vondrackova, Vincent van Gogh, Albano i Romina Power, Picasso, Coco Channel), zabytki architektury, znane utwory muzyczne, tradycyjny taniec (polka, tarantella, menuet) oraz jego kulinarne oblicze (pizza, knedle, sałatka caprese, zupa cebulowa, itp.). W ramach aktywnego uczestnictwa odbywała się nauka tańca, a także samodzielne wykonanie symbolicznego rękodzieła charakterystycznego dla danego kraju,  czyli np. sadzenie cebulek tulipanów, wykonanie saszetek z lawendą, samodzielne wykonanie rysunku w stylu Picasso.

Celem projektu był między innymi wzrost poziomu wiedzy seniorów o wybranych krajach Unii Europejskiej w związku z uczestnictwem w cyklu warsztatów podróżniczych, aktywizacja społeczna, edukacyjna i obywatelska osób starszych w mieście oraz integracja środowisk senioralnych funkcjonujących w Kędzierzynie-Koźlu.


Foto 1

Foto 1

Foto 2

Foto 2

Foto 3

Foto 3

Foto 4

Foto 4

Foto 5

Foto 5


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sznycel 05.10.2022 08:20
Na Blachowni mogą cały czas trenować szczególnie przy Walterze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ