Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 grudnia 2023 06:12
Reklama
Reklama
Reklama

Posprzątaj po drwalach i ogrzej swój dom. Opał na zimę możemy pozyskać również z terenów pozrębowych

Posprzątaj po drwalach i ogrzej swój dom. Opał na zimę możemy pozyskać również z terenów pozrębowych
Zbieranie chrustu na zimę nie jest najnowszym pomysłem rządu, aby umożliwić Polakom tanie ogrzewanie się zimną. Chrust zbierano w lasach od dziesięcioleci, teraz jednak coraz więcej ludzi decyduje się na taki rodzaj opału. Nadleśnictwa umożliwiają w związku z tym pozyskiwanie surowca również na terenach pozrębowych. 

Znaczące wzrosty ceny gazu i prądu bardzo wpłynęły na popyt drewna. Nic w tym dziwnego, cena drewna nie uległa zmianie i jeśli ktoś ma możliwość ogrzania nim swojego domu, to chce zaopatrzyć się w ten surowiec. Niestety tu pojawiają się schody, bo zainteresowanie drewnem jest tak duże, że tworzą się kolejki osób oczekujących. Dużo w ostatnim czasie mówiło się o tańszej alternatywie, czyli zbieraniu chrustu. Taka forma pozyskiwania opału nie jest niczym nowym, do nadleśnictw zawsze zgłaszały się osoby chętne na chrust. Ponieważ wzrosło zainteresowanie takim surowcem, nadleśnictwa umożliwiają również pozbieranie ścinek drewna na wyznaczonych terenach pozrębowych.

- Posiadamy na naszym terenie powierzchnię przeznaczoną do zbierania pozostałości pozrębowych i to załatwia się z leśniczym. To naprawdę bardzo prosta procedura. Pozyskany w ten sposób opał jest najtańszy. Wiedząc, że jest większe zapotrzebowanie opałowe, przeznaczyliśmy więcej powierzchni po pozyskaniu drewna, aby można było zebrać odpady pozrębowe. One czekają na ludzi, którzy są chętni do zdobycia w ten sposób opału na zimę - mówi Paweł Hajduk, nadleśniczy Nadleśnictwa Kędzierzyn.

- Moglibyśmy te pozostałości pozrębowe rozdrobnić lub sprzedać w drodze przetargu, ale myśląc o zabezpieczeniu miejscowej ludności, przeznaczamy je dla chętnych osób. W każdym leśnictwie jest kilka takich powierzchni, one znajdują się w miejscach dostępnych, przy drogach głównych, aby można było je pozyskać jak najprościej. Czekamy, aż zwiększy się zainteresowanie na pozyskany w ten sposób surowiec. Nie robimy  żadnych przeszkód, kto chce, znajdzie u nas potrzebny opał - dodaje nadleśniczy.

Aby zebrać chrust lub pozostałości po wycince drzew, najlepiej udać się do najbliższego leśnika w terenie lub zadzwonić do nadleśnictwa. Wtedy dowiemy się, gdzie dokładnie możemy zebrać potrzebny surowiec na opał.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PWN 04.09.2022 17:44
Chyba raczej podrzędny słowniczek..... wyrazów niepotrzebnych.

słownik 04.09.2022 08:52
Misiu, może miałeś zamiar napisać >tak żeoraz co tu widać<.

ZAKSA King 04.09.2022 01:09
O jakich ty mistrzach myślisz. ZAKSA i tylko ZAKSA. To są mistrzowie. A w 19 mają 2 hale i stadion. Więc niech nie narzekają a ty z nimi. Lepiej niech się do roboty wezmą.

Miś Puszapek 03.09.2022 14:24
Piszę witamy a z drugiej strona was mamy... Także co tu witać ?

Mieszkaniec 03.09.2022 00:57
W mieście mamy mistrzów sportowych z wielu dziedzin, ale jaśnie panującą wspiera tylko jeden zespół... Może na rogatkach miasta co jakiś czas wystawiać bilbordy innych dyscyplin, które liczą się w Polsce i zagranicą, wspierać i doceniać tych , którzy pomimo braku warunków do treningów uzyskują bardzo wysokie wyniki... Żenujące jest to, że wszystko hale w mieście wynajmowane są dla tych co zapłacą, a dzieciaki nie mają gdzie ćwiczyć, a najlepsza jest Szkoła 19, niby sportowa, a nie mają własnej hali tylko uczniowie szwendają się po innych obiektach... Halo!!! Pobudka!!! Sport w KK to nie tylko ZAKSA Pani Prezydent!!!!!!!!!

Set- mecz-Mistrz Europy! 02.09.2022 22:45
Od kilku miesięcy widać że"nowy"prezes Zaksy to cienki Bolek,do prezesa S.Świderskiego,do rozpoczęcia ligi PLS zostało kilka tygodni,a następcy K.Semeniuka nie widać,a ten Bułgar co ma grać(?) w Zaksie nie zagrał ani minuty na trwającym turnieju M.Ś.to pytam prezesa Szpaczka jakie to ma być wzmocnienie Zaksy?To dowcip p.Szpaczek???

Walu 02.09.2022 22:12
To jest pikuś z tym Bułgarem, ale teraz prezes musi wręczyć następną koszulkę kolejnemu prezesowi Azotów.

suweren 02.09.2022 19:33
Kędzierzyn-Koźle Serdecznie witamy w stolicy BENZENU!

☞ 兀?? ☜ 02.09.2022 13:43
No i czym tu się chwalić jak mimo takich sukcesow zespół jest co sezon osłabiany. Za Semeniuka dalej nie ma zastępstwa na porównywalnym poziomie. Chyba od stycznia było wiadomo, że odejdzie. Tyle czasu mieli żeby zakontraktować jakiegoś sensownego zawodnika. Kontrakt semeniuka + kwota wykupu przez Perugię. Premia za wygranie LM. Jeszcze były jakieś premie finansowe od państwa z tego co gdzieś czytałem. Miał być większy budżet na za taki sukces, bo też był o tym artykuł jakiś czas temu. Na co w takim razie poszla ta kasa. Za miesiąc zaczyna się liga a my jesteśmy bez klasowego przyjmującego. Kovacecic przedłużył z Zawierciem, Kwolek przeszedł do Zawiercia. De Falco przeszedł do Resovii. Szymura jest rezerwowym w Jastrzębiu. Choćby jeszcze Lipiński był do wyciągnięcia a przeszedł do Olsztyna z Gdańska. Dlaczego nikt wcześniej nie zainteresował się żadnym z tych zawodników. To są jakieś kpiny. Co ten nowy prezes robił przez te miesiące. Tyle nazwisk zagranicznych siatkarzy się przetoczyło, z którymi niby były prowadzone rozmowy a teraz piszą na forach o jakimś szczawiku młodym z Bułgarii. Niejaki Karjagin. Jak to się tak zakończy to bedzie to kompromitacja klubu. Mieć tyle miesięcy czasu żeby dogadać solidne zastępstwo a teraz nie ma nawet zawodnika ze średniej półki jak to się prawdą. Chyba się skończy, że Żalinski będzie grał w podstawowym składzie. Po co te tytuly zdobywać jak nie potrafi się utrzymać najlepszych zawodników albo wzmocnić zespół jak ktoś odejdzie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ