Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 grudnia 2023 06:19
Reklama
Reklama
Reklama

Grupa Azoty ZAK w sprawie sytuacji na Odrze: nie ma podstaw, aby łączyć ją z działalnością spółki

Grupa Azoty ZAK w sprawie sytuacji na Odrze: nie ma podstaw, aby łączyć ją z działalnością spółki

Kędzierzyńska spółka Grupy Azoty zajęła stanowisko w związku z katastrofalną sytuacją na Odrze i masowym śnięciem ryb. Zapewnia, że działalność zakładu w żaden sposób się do tego nie przyczyniła. Poniżej pełna treść komunikatu:


W związku z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, ZAK stanowczo zaprzecza, aby spółka miała jakikolwiek związek z obecnie obserwowanym zjawiskiem śniętych ryb w Odrze.

Wytwarzane na terenie Kędzierzyńskich Zakładów Azotowych ścieki przemysłowe kierowane są do wieloetapowego układu oczyszczania ścieków, a następnie odprowadzane do rzeki Odry. Spółka stale monitoruje parametry odprowadzanych ścieków w trybie ciągłym (zawiesiny ogólne, ChZT – zawartość związków organicznych, azot ogólny i fosfor ogólny) oraz okresowym (m.in. odczyn, chlorki, siarczany, metale).

Należy jednocześnie wskazać, że w dniu 13 lipca br. pracownicy ZAK-u zaobserwowali śnięte ryby w basenie portowym odnogi Kanału Kędzierzyńskiego. Zaobserwowano ławice kilkudziesięciu ryb przepchniętych przez prąd wodny i wiatr na końcówkę Kanału Kędzierzyńskiego, którego „ślepe” zakończenie znajduje się na terenie portu ZAK. Służby ochrony środowiska spółki podjęły natychmiastowe działania zabezpieczająco-kontrolne, tj.: zabezpieczono teren portu siłami Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu, przeprowadzono wizję lokalną, natychmiast pobrano próbki wód z przylegającego Kanału Kędzierzyńskiego w 2 lokalizacjach oraz wykonano badania ich parametrów. Ponadto zabezpieczono do ewentualnych dalszych czynności analitycznych próbki martwych ryb.

Pracownicy ZAK udostępnili teren i uczestniczyli w czynnościach służbowych oddelegowanych do zdarzenia przedstawicieli Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (2 wizje lokalne w dniach 13 i 14 lipca 2022 r.).

W rezultacie w wodach Kanału Kędzierzyńskiego nie stwierdzono podwyższonych zawartości substancji, które mogłyby pochodzić z działalności ZAK ze względu na lokalizację. Wyniki badań przekazane zostały do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Opolu, w dniu 15 lipca 2022 roku.

Kwestia incydentalnego wpłynięcia śniętych ryb z górnego odcinka kanału Kędzierzyńskiego, dalej Kanału Gliwickiego, względnie samej Odry – na podstawie wyników przeprowadzonych badań - nie ma związku z działalnością prowadzoną przez Kędzierzyńskie Zakłady Azotowe.

W okresie od 14 lipca do chwili obecnej nie zaobserwowano kolejnych przypadków napływu śniętych ryb w rejon zamkniętej końcówki Kanału Kędzierzyńskiego.

Nie ma żadnych merytorycznych podstaw, aby problematyka katastrofy ekologicznej na odcinkach Odry w województwach dolnośląskim i lubuskim była łączona z działalnością Kędzierzyńskich Zakładów Azotowych.

Ponadto w żadnym z procesów technologicznych w ZAK nie jest wykorzystywana rtęć.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Realista 03.09.2022 11:54
Nie narzekaj, tutaj przynajmniej nie pajacowali , a wszyscy którzy chcieli mieli na czym usiąść, brawo tak godnie wygląda początek roku szkolnego.

Wertykulator 01.09.2022 14:34
A ten uliczny grajek co tam robi? Ale się panoszy Węgrzyn, zapomniał jak do wódki i kotleta na organkach przygrywał. I ta jego mina, bezcenna.

seba 01.09.2022 12:19
Lewacka szkółka. Nie jestem dumny, że ją ukonczylem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ