Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 02:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komunikat Wód Polskich: Śnięcia ryb w Kanale Kędzierzyńskim nie należy łączyć z pomorem w Odrze

Komunikat Wód Polskich: Śnięcia ryb w Kanale Kędzierzyńskim nie należy łączyć z pomorem w Odrze
Odnosząc się do masowego pomoru ryb w wodach rzeki Odry na odcinku od Oławy (woj. opolskie) w dół rzeki Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że zaistniałych zdarzeń w żaden sposób nie należy łączyć ani utożsamiać z jednostkowym, punktowym wystąpieniem padłych egzemplarzy ryb w Kanale Kędzierzyńskim w połowie lipca br., a tym bardziej z sytuacją mającą miejsce w marcu w Kanale Gliwickim.

"Przypuszczenia jakoby zdarzenia miały wspólne przyczyny nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Przeczą im przede wszystkim wyniki analiz prób wody, pobieranych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska w Opolu i Katowicach, jak również monitoring prowadzony przez służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach. Otóż na odcinku rzeki Odry, będącym w administracji RZGW w Gliwicach nie obserwowano padłych ryb oraz innych zwierząt, jak również niepokojących zdarzeń - czytamy w komunikacie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Wody Polskie w Gliwicach przypominają, że zarówno Kanał Gliwicki, jak i rzeka Odra na odcinku do stopnia wodnego Ujście Nysy są objęte wzmożonym monitoringiem, a o każdej spostrzeżonej, choćby potencjalnej nieprawidłowości informowane są odpowiednie służby, które podejmują swoje czynności.

Tym samym Wody Polskie w Gliwicach zwracają uwagę, że wszelkie przypuszczenia zanieczyszczenia wód każdy obserwator może i powinien zgłaszać odpowiednim służbom w tym wojewódzkim inspektoratom ochrony środowiska poprzez całodobowy telefon alarmowy: WIOŚ w Katowicach, nr: 539 344 130 oraz adres email: [email protected]; WIOŚ w Opolu, nr: 606 605 052.

Im wcześniej inspektorzy podejmą swoje działania tym efektywniejsze będą ich rezultaty. To niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku wód płynących: czas poboru prób wody ma kluczowe znaczenie dla wskazania przyczyny zdarzeń.

Źródło: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
aktyw 02.09.2022 14:53
Pani z plakatu nie ma pupy na siodełku to się nie liczy.

Rychu, taki lepszy Ryszard 31.08.2022 12:55
Siodełko idealne...

Realista 31.08.2022 09:44
Przepraszam! A nie można by zrobić startu na placu wolności czy wojska Polskiego.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ