Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 lipca 2024 20:43
Reklama
Reklama
Reklama

Stan paska rozrządu decyduje o bezpieczeństwie jazdy. Pamiętaj o jego wymianie

Stan paska rozrządu decyduje o bezpieczeństwie jazdy. Pamiętaj o jego wymianie
Wśród najważniejszych układów w samochodzie z pewnością należy wymienić rozrząd. Jego sprawna praca jest niezbędna, aby auto w ogóle mogło się poruszać. Najważniejszą część układu stanowi natomiast pasek, a rzadziej łańcuch rozrządu. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tej części, wyjaśniając jej znaczenie oraz wskazując, jakie zagrożenie niesie za sobą niesprawność rozrządu. Jak często wymieniać rozrząd? Wszystkie powyższe kwestie wyjaśniamy w artykule.

Czym jest pasek rozrządu?


Rozrząd to układ odpowiedzialny za dostarczanie paliwa z powietrzem do silnika. Innymi słowy, bez sprawnego rozrządu nie ma mowy o poprawnej pracy silnika, gdyż mieszanka paliwowo-powietrzna nie dociera do komór, bądź też jest jej zbyt mało. Jednak jak to wszystko działa? Otóż wszystko zaczyna się od wału korbowego napędzanego przez silnik. Wał korbowy wprawia w ruch pasek  rozrządu, a ten porusza wałkiem rozrządu. Ten ostatni dociska popychacze, które otwierają zawory, umożliwiające wlot mieszanki paliwowo-powietrznej do komór jednostki napędowej.

Pasek rozrządu odgrywa więc kluczową rolę ze względu na przenoszenie siły z wału korbowego na wałek rozrządu. Jego pełna sprawność to klucz do sprawnego funkcjonowania rozrządu. Jak wyglądają paski rozrządu, można się przekonać choćby przeglądając ofertę sklepu Ucando - https://www.ucando.pl/k/paski-rozrzadow/U0902. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze rolę przenośnika mocy z wału korbowego na wałek rozrządu pełni ten gumowy element. Czasami jest on zastępowany przez metalowy łańcuch. Jest to jednak rozwiązanie starszego typu, dzisiaj stosowane już bardzo rzadko.

Co jeśli rozrząd nie działa prawidłowo?


Niesprawność rozrządu, jak już wcześniej wspomniano, powoduje zatrzymanie pojazdu i brak możliwości kontynuowania jazdy. Wynika to z tego, że nie dochodzi do spalania paliwa. Tego typu awaria nie jest jednak niebezpieczna. Jeśli pojazdu nie można uruchomić, to nie dojdzie do wypadku na drodze. Większym zagrożeniem jest zerwanie paska rozrządu w czasie jazdy. Niestety czasami dochodzi do takich przypadków. Tak niespodziewane wydarzenie na drodze może być groźne, gdyż istnieje ryzyko utraty panowania nad samochodem. Poza tym samo zaskoczenie nagłym spadkiem mocy oraz hałasem pod maską może stanowić zagrożenie. Co gorsza, zerwanie paska rozrządu doprowadza do chaosu pod maską. Istnieje poważne ryzyko uszkodzenia elementów silnika, przez co naprawa wymaga dużego nakładu pracy i środków finansowych. Zalecamy zatem zawsze wybór wysokiej jakości pasków, które nie sprawią tak przykrej i niebezpiecznej niespodzianki.

Wymiana paska rozrządu


Aby uniknąć nieszczęścia, warto kontrolować stan techniczny paska rozrządu i innych elementów tego układu. Kiedy widoczne jest już zużycie paska, należy go wymienić. Wysokiej jakości paski od sprawdzonych producentów można znaleźć w sklepie Ucando.pl. Warto jednak pamiętać, że zaleca się wymianę całego zestawu. Razem z paskiem rozrządu należy również wymienić napinacze i wszystkie elementy dodatkowe, tworzące układ rozrządu. Średni czas eksploatacji rozrządu to 6 lat, jednak w rzeczywistości zdarzają się duże odchylenia zarówno w dół, jak i w górę.

Materiał partnera

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Radosław 15.11.2021 11:42
Noo, od razu lepiej

Radosław 15.11.2021 09:51
To w końcu gdzie? Napisane jest ze służby interweniowały na 1maja,a w następnym akapicie że policja, straż itp brały udział w akcji na Karola Miarki?poprawcie to Sobie bo kłuję w oczy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ