Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 14:45
Reklama
Reklama

Urodzinowy znaczek Kędzierzyna-Koźla z pięcioma herbami poszedł w świat

Jest ich dokładnie 252 i zostały dopracowane w najdrobniejszym szczególe –znaczki pocztowe wydane przez Pocztę Polską specjalnie z okazji 40. urodzin Kędzierzyna-Koźla.

Na pomysł stworzenia znaczka wpadli pasjonaci walorów pocztowych z Kędzierzyna-Koźla działający w ramach Wojskowego Koła Filatelistów nr 33 i Miejskiego Koła Filatelistów nr 15. Trafi do nich większość nakładu. Znaczki nie będą sprzedawane. Za ich publikację zapłacił urząd miasta. Kosztowały 4 tys. zł. Towarzyszy im okolicznościowa, okładka, karta pocztowa oraz koperta.

Gdy filateliści z Kędzierzyna-Koźla wydali swój znaczek klubowy, odzew był nawet z Ameryki Południowej. Na podobny efekt liczą też teraz.

- W projekcie znaczka nic nie jest przypadkowe i właściwie każdy element ma znaczenie. Kolor zielony  oznacza nadzieję, niebieski spokój, czerwony wysiłek i pracę, a żółty nawiązuje do złota symbolizującego zwycięstwo – opisuje Andrzej Krzystoń z Wojskowego Koła Filatelistów. – Na znaczku zamieszczony został herb Kędzierzyna-Koźla oraz osobno Kędzierzyna, Koźla, Kłodnicy i Sławięcic, czyli niegdyś odrębnych miejscowości, z połączenia których powstało nowe miasto. Powinien być więc on gratką również dla miłośników lokalnej historii.

- Koła filatelistów z Kędzierzyna i z Koźla są chyba najprężniej działającymi spośród wszystkich w naszym okręgu, czego właśnie mamy dowód – stwierdza Krzysztof Krupa, prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Filatelistów w Opolu. – Taki znaczek to świetna promocja Kędzierzyna-Koźla. Sądzę, że będzie poszukiwany nie tylko lokalnie, ale również przez kolekcjonerów w całym kraju i na świecie, szczególnie przez tych, którzy mają związki z Kędzierzynem-Koźlem. Zawsze będzie przypominał im, z jakiej okazji został wydany – dodaje.

Znaczek  numerem jeden wraz ze stosownym certyfikatem został wręczony prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabinie Nowosielskiej.

- Dla nas, mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, te znaczki na pewno będą filatelistycznym białym krukiem. Bardzo dobrze oddają charakter naszego miasta. Są piękne, aż żal wysłać  – zachwyca się Sabina Nowosielska.

Z okazji 40. urodzin miasta przygotowano także okolicznościowy stempel, który znalazł się na przesyłkach przewiezionych w czwartek pomiędzy urzędami pocztowymi w Koźlu i w Kędzierzynie przez listonoszy na koniach z Pony Express.

znaczek 40-lecie kędzierzyna-koźla (6)

znaczek 40-lecie kędzierzyna-koźla (1)

znaczek 40-lecie kędzierzyna-koźla (5)

znaczek 40-lecie kędzierzyna-koźla (4)

znaczek 40-lecie kędzierzyna-koźla (3)

 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Eryk 19.10.2015 08:56
Hallo , mam pytanie czy mozna kupic ten znaczek z karta , mieszkam w Borken Niemcy , prosze o kontakt ...moj E-mail to [email protected] ......Nazywam sie Eryk Gramalla .....

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ